Nowy numer 38/2023 Archiwum

Jubileusz ojca Wincentego Suwały CR

Znany i ceniony duszpasterz o. Wincenty Suwała CR posługujący na co dzień w sanktuarium maryjnym w Sulisławicach świętuje jubileusz 65. rocznicy święceń kapłańskich. Ponad połowę swojego kapłaństwa spędził w sandomierskiej Częstochowie, gdzie nadal służy w miarę swoich sił Kościołowi i parafii.

Ojciec Wincenty święcenia kapłańskie przyjął wraz z 9 innymi diakonami 17 czerwca 1958 roku w klasztorze sióstr wizytek w Krakowie. Do święceń przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Zmartwychwstańców przy ul. Łobzowskiej w Krakowie. Zaraz po wyświęceniu na prezbitera został skierowany do pracy duszpasterskiej w Krokowej, gdzie spędził rok. Następnie do 1964 posługiwał w Wierzchowie Pomorskim, a później trafił po raz pierwszy do Sulisławic. Następnie od 1969 do 1976 roku pracował kolejno w Radziwiłłowie, Wysokim Kole oraz na Woli Duchackiej w Krakowie, skąd po raz drugi na dwa lata przybył do Sulisławic. W 1978 roku wrócił do Krakowa, zamieszkując na ul. Łobzowskiej i posługując jako kapelan w Krakowskim Szpitalu Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Po 14 latach, w 1992 roku, został przeniesiony do Kęt, aby podjąć funkcję kapelana sióstr zmartwychwstanek. Po trzyletniej posłudze w 1995 roku osiadł na stałe w Sulisławicach, gdzie gorliwie wypełnia swoje zobowiązania kapłańskie i zakonne.

– Moją 35-letnią posługę w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini w Sulisławicach przyjmuję jako wolę Bożą potwierdzoną decyzją moich przełożonych i odczytuję ą jako potrzebę szerzenia obecności Maryi w życiu parafian i pielgrzymów poprzez posługę przy ołtarzu, sprawowanie Najświętszej Ofiary czy sakramentu pokuty i pojednania. Wielką szansę na głoszenie orędzia Pani Sulisławskiej upatrywałem w oprowadzaniu pielgrzymów po sanktuarium, ale także podczas pomocy kapłańskiej w dekanacie – mówi o. Wincenty. W jego kapłańskim życiu, co sam podkreśla, najważniejsza była posługa wiernym w konfesjonale, sprawowanie Mszy św. oraz rozmowy indywidualne.

Dostojny jubilat jest nie tylko znanym i cenionym duszpasterzem w Sulisławicach, ale także ważną osobą dla współbraci ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, zmartwychwstańców. Kustosz sanktuarium o. Edward Żakowicz CR przyznaje, że o. Wincenty jest dla całej wspólnoty przykładem oddania Bogu i Maryi, uśmiechu pomimo wielkiego cierpienia, serdeczności przy każdej rozmowie i spotkaniu oraz aktywnego duszpasterstwa.

Ojciec Wincenty w 65. rocznicę święceń kapłańskich w sobotę 17 czerwca wraz ze swoimi współbraćmi posługującymi w Sulisławicach będzie dziękował Panu Bogu za włączenie w Chrystusowe kapłaństwo i wybranie na służbę Kościołowi, a jednocześnie będzie prosił, by dobry Bóg doprowadził do końca rozpoczęte dzieło i by dodawał mu sił do dalszej pracy dla dobra Kościoła.


Więcej na temat życia o. Wincentego Suwały będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu nr 23. "Gościa Sandomierskiego" na niedzielę 11 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast