Należy wiedzieć jak unikać zagrożeń, a jeśli się pojawią, jak radzić sobie w takich sytuacjach.
I o tym uczennicom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu opowiadali ratownicy, policjantki, żołnierze i strażacy. Młodzież w malowniczej scenerii bazy drużyny Podkarpackiego Oddziału Wodnego Pogotowia Ratunkowego, zlokalizowanej nad Jeziorem Tarnobrzeskim, poznawała zasady udzielania pierwszej pomocy w tym resuscytacji i prawidłowego ułożenia poszkodowanego, postępowania w przypadku znalezienia niewybuchów i bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Zaznajamiała się również z przepisami ruchu drogowego oraz dowiadywała się jak unikać zagrożeń, jakie niosą charakterystyczne dla lata gwałtowne burze z wyładowaniami atmosferycznymi, ulewami czy gradobiciem. Młodzież miała okazję zobaczyć różnego rodzaju pociski z II wojny światowej, wciąż zalegające w ziemi, zwiedzić strażacki wóz bojowy, wcielić się w funkcjonariuszy policji w starciu z demonstrantami, a na zakończenie po praktycznej nauce zakładania kamizelek ratunkowych, odbyć przejażdżkę motorówką po Jeziorze Tarnobrzeskim. Zajęcia, w których uczestniczyli uczennice i uczniowie dwóch klas - czwartej i szóstej, odbyły się w ramach projektu "Jestem świadomy, jestem bezpieczny", realizowanego od 2017 roku przez Podkarpacki Oddział Wodnego Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Państwową Uczelnią Zawodową im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Skierowany jest do dzieci i młodzieży z Tarnobrzega oraz powiatu tarnobrzeskiego.
- W naszym statucie jest zawarty zapis mówiący o działaniach profilaktycznych i najlepsze, co możemy zrobić, to nauczyć dzieci odpowiednich zachowań, by uniknęły nieszczęśliwych i niebezpiecznych zdarzeń. Niestety każdego roku dochodzi do tragedii, w ostatnią sobotę niedaleko od nas, podczas spływu kajakowego po Nidzie zginęło dwóch dorosłych mężczyzn. Staramy się więc ostrzec dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwami, na jakie mogą się natknąć w różnych miejscach. Lato powoli nadchodzi więc rozpoczynamy letnią, praktyczną cześć naszych działań profilaktycznych, w miesiącach zimowych natomiast w budynku PUZ odbywały się głównie zajęcia teoretyczne - wyjaśnia Waldemar Rams, kierownik drużyny Podkarpackiego Oddziału Wodnego Pogotowia Ratunkowego.
Podczas dzisiejszych zajęć z dziećmi i młodzieżą spotkali się ratownicy z WPR, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu oraz żołnierze z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych - Dęba w Nowej Dębie.