Nowy numer 49/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Grali w zielone

"Grajmy w zielone" - to nazwa konkursu, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza i prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.

Uczniowie stalowowolskich szkół podstawowych mieli za zadanie stworzenie ekologicznych gier. Najlepsze pomysły nagrodzono planszówkami oraz szkolnymi przyborami. Były również pamiątkowe dyplomy.

Stalowa Wola. Grali w zielone

- W konkursie chodziło o kształtowanie właściwych postaw i wzorców zachowań dotyczących ochrony środowiska naturalnego wśród dzieci w wieku szkolnym, poszerzenie wiedzy uczniów na temat gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dotyczącej odpadów surowcowych oraz szkodliwego wpływu emisji pyłów i szkodliwych gazów na środowisko i zdrowie człowieka w Stalowej Woli, a także o pobudzanie plastycznej aktywności twórczej dzieci - wyjaśniła Beata Życzyńska, dyrektor MBP w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Grali w zielone

Na konkurs wpłynęło 21 gier wykonanych przez 39 uczniów klas od IV do VI. Komisja konkursowa, której przewodniczyła Patrycja Jędruch, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, I miejsce, za grę "EkoMiasto" przyznała ekipie ze Społecznej Szkoły Podstawowej w składzie Aleksander Stój, Karolina Partyka i Nikola Miętek. II miejsce zajęła PSP nr 12, a III - Katolicka Szkoła Podstawowa.

Stalowa Wola. Grali w zielone

Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, przypomniała w skrócie historię gier planszowych.

Stalowa Wola. Grali w zielone

- Najstarsza, znaleziona na terenie obecnego Iraku, podchodzi z 2600 r. p.n.e. Gry planszowe znajdowano także w grobowcach faraonów. W Polsce wprowadzono je znacznie później, bo dopiero w XVI wieku. Bardziej współczesna i zaawansowana pochodzi zaś z 1830 r., a stworzona została przez Helenę Muszyńską-Hoffmanową i nazywa się Assarmot. Jej treść jest ściśle związana z historią Polski - przypomniała J. Rybak.

Stalowa Wola. Grali w zielone

W MBP w Stalowej Woli, w Wypożyczalni Książki Mówionej, można wypożyczyć aż 162 gry planszowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy