W Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbył się wernisaż VII Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli.
W tym roku swoje prace zdecydowało się zaprezentować trzydziestu nauczycieli zarówno czynnych, jak i emerytowanych.
- Zainteresowanie przeglądem wśród nauczycieli jest naprawdę duże, o czym świadczą chociażby telefony z zapytaniami, kiedy się odbędzie, od kiedy można składać prace. Przez cały rok bowiem je gromadzą, by móc zaprezentować, pochwalić się swoimi pasjami. Wśród wystawiających są osoby uczestniczące w przeglądzie od pierwszej edycji oraz pojawiają się co roku nowe - mówi Anna Żarów, wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Prezentowane są wszystkie dziedziny sztuki, literatury. Mamy obrazy malowane różnymi technikami, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, płaskorzeźby, rękodzieło artystyczne oraz, jak wspomniałam, przykłady twórczości literackiej.
Wśród nauczycieli biorących udział w przeglądzie tradycyjnie są amatorzy, traktujący swoją aktywność artystyczną w kategoriach czysto hobbistycznych, ale również profesjonaliści, którzy ukończyli studia z zakresu sztuk pięknych.
Do grupy amatorów, jak sam podkreśla, należy Andrzej Łukaszek, wychowawca, koordynator w Domu dla Dzieci i Młodzieży w Skopaniu.
- W przeglądzie uczestniczę po raz szósty i tradycyjnie przesłałem prace literackie, gdyż tym się zajmuję od lat, natomiast nowością są fotografie, które zdecydowałem się pokazać po raz pierwszy. Zdjęcia robię od wielu lat, ale bynajmniej nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, raczej nazwałbym siebie nawet mianem "pstrykacza" niż fotografa - stwierdza z uśmiechem Andrzej Łukaszek. - Jest w fotografii coś niezwykłego, pozwala bowiem utrwalić piękne chwile, jakie przeżywamy. I takich chwil zdarzyło mi się doświadczyć podczas ubiegłorocznej podróży na Islandię. Stwierdziłem, że jedyne co mogę zrobić, by je uchwycić i zatrzymać, to wyjąć aparat i sfotografować.
Swoją twórczość malarską już nie tylko w internecie na portalach społecznościowych, ale w realu zdecydowała się wystawić Renata Dąbrowska, nauczycielka języka polskiego w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. To kobieta wielu talentów i pasji - jest zawodniczką Tarnobrzeskiej Szkoły Tai Chi Nan Bei "Biały Żuraw", w barwach której wywalczyła wiele medali i tytułów na zawodach krajowych i międzynarodowych. Innymi jej pasjami są fotografia i malarstwo.
- Drugi raz uczestniczę w tej fantastycznej imprezie. Wyznam, że z niepokojem oddawałam swoje prace, dlatego że mam świadomość, iż jestem absolutnym amatorem. Maluję, aby odpocząć w rzadko zdarzających się wolnych chwilach. W tym roku prezentuję prace wykonane kredką akwarelową. Jest to technika łatwa dla mnie i niewymagająca specjalnego przygotowania warsztatu, co nie jest łatwe w warunkach mieszkania w bloku - zauważa Renata Dąbrowska.
Na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej można zobaczyć jej barwne, pełne optymizmu oraz wrażliwości na światło, kolor i naturę prace przedstawiające martwą naturę, kwiaty oraz miejskie widoki, w tym Bramę Opatowską w Sandomierzu. Wyjawiła, iż obecnie najchętniej sięga po akwarele, chociaż był czas, kiedy to pastele olejne wydawały się jej najbliższe. Natomiast bardzo rzadko decyduje się na obrazy olejne z uwagi na wymagającą technikę i czasochłonność.
Wystawa prac biorących udział w VII Powiatowym Przeglądzie Twórczości Nauczycieli będzie czynna do końca czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Tarnobrzeski oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega.