W Bielinach w gminie Ulanów oddano do użytku zespół dworsko-parkowy, dawną rodową siedzibę Mniszchów i Czartoryskich.
Celem inwestycji było stworzenie centrum kulturalnego, artystycznego i edukacyjnego. - W XVII-wiecznym dworze utworzono więc miejsce na stałą wystawę Kultury Dworskiej, sale muzealne prezentujące historię Bielin oraz rodów szlacheckich, które władały dobrami Bielin. Będzie to też miejsce na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i koncertów - powiedział Stanisław Garbacz, burmistrz Ulanowa.
Historię dworku przypomniała Magdalena Hasiak ze Stowarzyszenia „Bieliny - wieś nad Sanem” i zarazem sekretarz miasta i gminy.
Jan Długosz podaje, że pierwszym właścicielem Bielin był dziedzic Jan Jugoszowski, pieczętujący się herbem Habdank. Nie jest, niestety, znana data wybudowania dworu. - W obecnym kształcie istnieje on od XVIII wieku, ale prawdopodobnie w XVI wieku stał już tutaj jakiś budynek - poinformowała pani sekretarz.
Zdaniem Magdaleny Hasiak, najbardziej dla Bielin zasłużyły się dwa rody: Mniszchów i Czartoryskich. Ci ostatni władali wsią od 1913 roku. Książę Witold Czartoryski w czasie II wojny światowej uratował wielu mieszkańców Bielin od przymusowych robót. Dbał o ich edukację oraz o swoją posiadłość. W 1944 roku, w ramach reformy rolnej, dobra Czartoryskich zostały rozparcelowane. W dworku zaś powstała szkoła podstawowa, która działa do 1964 roku.
Otwarciu dworsko-parkowego kompleksu towarzyszył pokaz tańców dworskich, widowisko historyczne w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz koncert Anny Jurksztowicz.