Jubileusz 85 lat istnienia świętowała najstarsza placówka oświatowa w Stalowej Woli - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1.
Obchodom przyświecały słowa jej patrona, pierwszego kierownika szkoły Wacława Górskiego: „Tylko życie przeżyte dla innych, warte jest, by je przeżyć”.
Obecni na uroczystości senator Janina Sagatowską, poseł Rafał Weber oraz prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny przekazali szkole, na ręce jej dyrektorki Małgorzaty Kalinki, czek w wysokości ponad 3,6 mln zł z przeznaczeniem na budowę hali sportowej z boiskiem wielofunkcyjnym. W tej kwocie około 2,1 mln zł to dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu OLIMPIA 2023 - programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Resztę kosztów pokryje miasto. Hala ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku.
- Jesteście źródłem edukacji, wiedzy i stalowowolskiej nauki od pierwszych chwil jej istnienia. W roku tego pięknego jubileuszu chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, którzy na przestrzeni 85 lat kształtowali serca i umysły młodego pokolenia. Dziękuję dyrektorom, kierownikom, kadrze pedagogicznej i tym wszystkim, którzy stanowili o sile „jedynki” przez kolejne dziesięciolecia - powiedział R. Weber.
L. Nadebreżny podkreślił natomiast, iż jubileusz to wielki dzień nie tylko dla szkoły, ale także dla miasta.
- Szkoła Podstawowa nr 1 jest symbolem tego, czym jest Stalowa Wola. Budowniczowie miasta doskonale wiedzieli o tym, że nie będzie przyszłości bez edukacji, bez wychowywania kolejnych pokoleń. Wielkim błogosławieństwem szkoły byli przez kolejne lata pedagodzy na czele z patronem Wacławem Górskim - wielkim bohaterem, patriotą, który spełniał swoje obowiązki z wielką miłością do dzieci i niesamowitą o nich troską. Uczył żyć w prawdzie, choć przez to wiele wycierpiał - podkreślił prezydent miasta.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Stalowej Woli jest najstarszą placówką oświatową w mieście, powstałą w 1938 roku. Od początku pracowało w niej wielu wspaniałych nauczycieli, pedagogów, którzy tutaj rozpoczynali swoją pracę, przez długie lata byli z nią związani i tworzyli trzon kadry stalowowolskiej oświaty. Pierwszym dyrektorem szkoły był Wacław Górski, a współpracowali z nim następujący nauczyciele: Paulina Kania, Maria Lisikiewicz, Stanisława Koper, Helena Górska, Salomea Trzepla, Adam Bochniewicz, Antoni Sawicki i ks. Józef Skoczyński. Szkoła Powszechna w Stalowej Woli, wtedy siedmioklasowa, liczyła jedenaście oddziałów, w których uczyło się 384 dzieci, a ich liczba stale się powiększała.