Opowieści o arystokracji, w tym o mieszkańcach i gościach Dzikowa, będzie można wysłuchać podczas Europejskiej Nocy Muzeów.
To doroczne wydarzenie, obejmujące kraj jak długi i szeroki, w Muzeum Zamku Tarnowskich rozpocznie się od spotkania z Beatą Gołembiowską, autorką książki-albumu "Z jedną walizką" i reżyserką filmu dokumentalnego "Raj utracony, raj odzyskany", opowiadających o powojennych losach polskiej arystokracji, która znalazła się na emigracji w Kanadzie.
Autorka wykonała wielka pracę, zachęcając swych rozmówców do powrotu do lat dzieciństwa, do opowieści rodziców, dziadków o swych rodzinnych gniazdach, do wspomnień, które nie zawsze były miłe, jak te z lat okupacji i nastania władzy komunistycznej, wraz z którym utracili całą podstawę bytu, domy i wielu z nich wobec szykan, czy wręcz prześladowań wybrało emigrację, udając się w nieznane z jedną tytułową walizką, tak jak to było w przypadku Artura Tarnowskiego.
Podczas Nocy Muzeów będzie można nabyć książkę Beaty Gołembiowskiej - "W jednej walizce". Marta Woynarowska /Foto GośćDla tarnobrzeżan książka album zawiera bowiem szereg archiwalnych fotografii, z pewnością będzie tym bardziej interesująca, iż wśród rozmówców są urodzeni w Dzikowie Marcin i Paweł Tarnowscy, synowie jego ostatnich właścicieli - Róży z Zamoyskich i Artura Tarnowskiego. Na kartach książki znalazły się również opowieści innych przedstawicieli arystokracji mających związki z Dzikowem, jak Krzysztofa Czartoryskiego, syna księcia Piotra i Anny z Zamoyskich, który przyszedł tutaj na świat, oraz Stanisława Siemieńskiego, mieszkającego w Zamku Tarnowskich wraz z rodzicami i siostrą podczas okupacji.
Osoby zainteresowane będą mogły nabyć książkę z autografem autorki.
Na wystawie "Czapski w Dzikowie Tarnowskiego" część prac artysty prezentowana jest publicznie po raz pierwszy. Marta Woynarowska /Foto Gość- Na zwiedzanie wszystkich sal zapraszamy od godziny 18, czyli po zakończeniu spotkania z Beatą Gołembiowską. Będzie można zobaczyć dwie niezwykłe wystawy - jedną otwartą przed ponad tygodniem. Chodzi o "Czapskiego w Dzikowie Tarnowskiego", prezentującą malarstwo Józefa Czapskiego, i drugą ukazującą zabytki z Kolekcji Dzikowskiej, które powróciły niedawno z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie - informuje Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. - Ekspozycja prac Czapskiego, z których część jest udostępniona publiczności po raz pierwszy dzięki życzliwości jego rodziny, ze zbiorów której one pochodzą, odbiła się w kraju szerokim echem przyciągając zwiedzających z całej Polski. Mam nadzieję, że również tarnobrzeżanie i mieszkańcy regionu zechcą skorzystać z okazji i obejrzeć ją - zachęca dyrektor muzeum. - Drugą niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja ostatniej części Kolekcji Dzikowskiej, wśród której - na co szczególnie zwracam uwagę - znajdują się unikalne przykłady broni białej - XVIII-wieczna szabla husarska i karabela, datowana na przełom XVII/XVIII stulecia. Ponadto cenne obrazy, grafiki i rzeźby. Dla tych, którzy od miesiąca nie odwiedzili naszego muzeum, będzie to z pewnością interesująca nowość.
Pokazana będzie unikatowa broń biała, która przed paroma miesiącami powróciła wraz z ostatnią częścią Kolekcji Dzikowskiej. Marta Woynarowska /Foto GośćNoc Muzeów w Muzeum Zamku Tarnowskich rozpocznie się spotkaniem z Beatą Gołembiowską o godzinie 17, zaś samo zwiedzanie będzie możliwe od godziny 18 do 23. Wstęp za symboliczną opłatą wynoszącą 2 zł.