To tytuł konferencji, która odbyła się w hotelu „Hutnik” w Stalowej Woli, a dotyczyła planów rozwojowych miasta, regionu i całego Podkarpacia.
Mówili o nich Łukasz Gałczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Zdaniem Ł. Gałczyńskiego inwestycje w regionie będą miały różnorodny charakter, ponieważ trzeba myśleć o rozwoju Stalowej Woli i okolic kompleksowo.
- Potrzebujemy więc nie tylko uzbrojone tereny, by tam powstawały nowe zakłady przemysłowe, ale też całego biznesowego otoczenia, na przykład inkubatora, by rozwijać lokalną przedsiębiorczość. Musimy także zainwestować w biurowce. W Stalowej Woli kończymy właśnie budowę jednego z nich. Oddamy go do użytku w trzecim kwartale tego roku. Biurowiec będzie miał
Lucjusz Nabereżny przypomniał, iż obecnie jest czas ważnych inwestycyjnych rozstrzygnięć dla miasta i regionu.
- Wczoraj otworzyliśmy na przykład przetarg na największy w historii projekt budowy dróg i uzbrojenie inwestycyjnych terenów w Strategicznym Parku Inwestycyjnym. W sumie opiewa on na prawie 200 mln złotych. Naszą wizją jest tworzenia miasta, które stwarza narzędzia rozwoju dla różnych firm. To jest ważny sygnał dla przedsiębiorców, że Stalowa Wola jest miastem o konkretnej wizji rozwoju - dodał prezydent.
L. Nadbereżny zapewnił również, iż samorząd myśli także o zapewnieniu mieszkań dla pracowników. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ brakuje terenów pod budowę osiedli mieszkaniowych. Ten rok ma być jednak przełomowy również pod tym względem, gdyż za chwilę ruszy przetarg na budowę bloków na oś. Ogrodowym w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
- Czekamy też na pozwolenie na budowę bloków przy ul. Leśnej, które będą wznoszone przez Miejski Zakład Komunalny. Mamy też plany budowy mieszkań przy ul. Energetyków - uzupełnił prezydent.
Mariusz Domeradzki, prezes zarządu operator ARP Sp. z.o.o z kolei zwrócił uwagę na rosnące ceny na rynku nieruchomości, w tym zwłaszcza kosztów eksploatacji w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i cieplnej oraz kosztów pracy. Wzrost ten jest rzędu od 40 do 100 proc.
- Powoduje to, iż warto inwestować w rozwiązania ekologiczne, czyli wszystko co związane jest z energią słoneczną czy nawet wiatrową. Jest to szansa dla racjonalnych inwestycji, a inwestorzy z uwagą będą patrzyć na stopy zwrotu inwestycji czy czynszowe przychody - wyjaśnił prezes.