Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli świętowała 15. rocznicę powstania.
Rocznicowe obchody, opóźnione o dwa lata przez covid, zaczęły się Eucharystią w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie.
- Na koronacyjnym placu Matki Bożej Szkaplerznej uczestniczymy w Mszy św. dziękczynnej za wszystkich druhów z OSP Stalowa Wola. Dziś Kościół w liturgii wspomina apostołów Filipa i Jakuba, którzy oddali życie za Ewangelię, za naukę Jezusa Chrystusa. Natomiast 4 maja w czwartym wieku swoje życie także oddał św. Florian, patron strażaków i hutników. Do Polski jego relikwie dotarły w 1184 roku. Od XVI wieku natomiast w sposób szczególny św. Florian czczony jest jako ten, który broni naszego mienia i pomaga w walce z wszelkimi żywiołami - przypomniał ks. Jan Folcik, proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej.
On też poświęcił sztandar tej jednostki, która liczy obecnie około 100 druhów.
Następnie strażacy wraz zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do remizy. Przygrywała im orkiestra dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. W remizie odbyły się oficjalne uroczystości.
Historię OSP Stalowa Wola, która ma specjalizację wodno-nurkową, przybliżył jej kronikarz druh Bogumił Knap. OSP Stalowa Wola powstała w 2007 roku, a jej pierwszym prezesem został Mariusz Janeczko. Pierwsza jej siedziba była przy ul. Kwiatkowskiego, w pomieszczeniach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2. Trzy lata później otrzymała od miasta w bezpłatne użytkowanie budynek przy ul. Targowej, w którym do dziś mieści się remiza. Przez ostatnia lata remiza poddana została generalnemu remontowi i termomodernizacji. Doczekała się także placu manewrowego i wiaty na sprzęt. Od 2013 r. stalowowolska OSP znajduje się w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- W ciągu kilkunastu swojej działalności druhowie z OSP Stalowa Wola brali między innymi udział w akcji ratowniczej podczas powodzi w 2010 roku czy usuwaniu lodowego zatoru przy ujęciu wody dla Elektrowni „Stalowa Wola”. Podczas epidemii Covid 19 strażacy dowozili na szczepienia osoby starsze i niedołężne, dostarczali też maseczki. Pomagali także uchodźcom z Ukrainy po wybuchu wojny z Rosją oraz przekazali ukraińskim kolegom część sprzętu. Ponieważ miejscowa OSP specjalizuje się w ratownictwie wodnym, na jej wyposażeniu, oprócz wozów bojowych są również łodzie, sanie lodowe z napędem i ponton z napędem. Przy OSP istnieje także licząca pięć osób sekcja dronowa, posiadająca dwa drony, w tym jeden z kamerą termowizyjną - poinformował druh B. Knap.
OSP Stalowa Wola współpracuje również ze Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Gen. Władysława Sikorskiego, w którym istnieje klasa o strażackim profilu.
Podczas rocznicowych uroczystości stalowowolska OSP otrzymała sztandar, który jej prezesowi Mariuszowi Janeczko wręczył Stanisław Sobieraj, przewodniczący rady miasta, poświęcono też nowo wybudowaną część remizy, a zasłużeni strażacy ochotnicy wyróżnieni zostali medalami i odznaczeniami. Medal św. Floriana dostał Mariusz Janeczko.
Wśród gości rocznicowych obchodów była między innymi sanator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz poczty sztandarowe reprezentujące jednostki OSP ze stalowowolskiego powiatu.