Po raz 14. odbył się Gminny Konkurs Palmy Wielkanocnej.
Uroczystości Niedzieli Palmowej rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha, po której korowód z barwnymi, nierzadko kilkumetrowymi palmami wielkanocnymi, prowadzony przez orkiestrę strażacką oraz Jezusa jadącego na osiołku (w osiołka wcielił się kucyk), przeszedł do Gminnego Ośrodka Kultury. Tutaj uczestnicy mogli obejrzeć misterium męki Pańskiej przygotowane przez harcerzy oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. prof. Stanisława Bąka w Grębowie.
- Do konkursu zgłoszonych zostało 36 palm grupowych, wykonanych przez placówki oświatowe, czyli przedszkola, szkoły, ponadto przez stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, Ochotnicze Straże Pożarne z całej gminy. W tym roku postanowiliśmy nie przyznawać żadnych miejsc i wspólnie z panem wójtem uhonorować wszystkich. Bardzo trudno byłoby wyłonić zwycięzców, wszystkie palmy są bowiem przepiękne. Podglądaliśmy jak powstawały, to prawdziwie misterna praca, która potrafiła zająć nawet dwa miesiące - mówiła Alicja Kubiak, dyrektorka GOK w Grębowie.
Wśród 36 palm zgłoszonych do konkursu była również wykonana przez Zespół Wydrzowianie.
- W prace nad palmą zaangażowało się 25 osób. Należało bowiem zgromadzić potrzebny materiał, czyli bibuły, papier kolorowy, elementy roślinne, a następnie wykonać z nich kwiaty i inne ozdoby. W naszej palmie znalazły się również motyle i jajeczka zrobione na szydełku. To wszystko wymagało sporego nakładu pracy i czasu - powiedziała Krystyna Duda z Zespołu Wydrzowianie.
- To była sama przyjemność i wspaniała odskocznia od codzienności. W konkursie uczestniczyliśmy już kolejny raz, dla naszej wsi to ważne, by miała swoich reprezentantów - dodała Małgorzata Kozioł.
Z organizacji Konkursu Palm Wielkanocnych, który wpisał się już w tradycję Grębowa, cieszy się wójt gminy Kazimierz Skóra.
- Staramy się tę młodą tradycję rozwijać, o czym świadczy coraz większa liczba zgłaszanych palm zgłaszanych. W latach minionych zwyciężały największe, w tym odeszliśmy od tego kryterium i uznaliśmy, że wobec tak pięknych prac, zwycięskimi są wszystkie. Dla mnie jako wójta ważne jest, iż tego typu inicjatywy angażują całą gminę, wszystkie sołectwa, organizacje działające na jej terenie, a nie jedynie centrum. I za to jestem wdzięczny Gminnemu Ośrodkowi Kultury. To nas jednoczy i to mi się podoba - podkreślił Kazimierz Skóra.
Uroczystości Niedzieli Palmowej zakończyło wystawienie misterium męki Pańskiej z udziałem młodzieży, która przygotowała je pod okiem ks. Marcina Grzyba - reżysera i autora scenariusza spektaklu.
Sala widowiskowa pękała w szwach.
- Po obchodach Święta Niepodległości stwierdziliśmy, że bardzo nam brakuje drużyn harcerskich, brakuje młodzieży, pogubionej trochę w czasach owładniętych przez internet, żyjącej bardziej w wirtualnym świecie, uwiązanej do smartfonów. Postanowiliśmy wspólnie z wójtem Kazimierzem Skórą powołać drużynę harcerską i udało się. I idąc tym nurtem współpracy zachęciliśmy młodych do przygotowania misterium - wyjawia kulisy powstania dzisiejszego spektaklu Alicja Kubiak. - Wydawało się to mało realne, w czasach kiedy wartości chrześcijańskie, religia są wyśmiewane, kiedy młodzież woli robić coś innego niż grać na scenie Chrystusa czy Maryję. Przyszła jednak wspaniała młodzież, która z odwagą mówi to co myśli, chce współpracować, wnosząc przy tym ogrom dobrej energii. To powód do zadowolenia dla nas dorosłych.
Gminny Konkurs Palmy Wielkanocnej odbył się w ramach projektu "Wielkanoc - bogactwo symboliki i jej znaczenie".