Z Rynku Starego Miasta w Sandomierzu wyruszyła uroczysta procesja z palmami.
Wierni zgromadzili się na sandomierskim rynku pod figurą Matki Bożej, gdzie bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił przyniesione palmy, odczytana została Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie uformowała się procesja do bazyliki katedralnej na Mszę św., której przewodniczył biskup ordynariusz. W modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz mieszkańcy Sandomierza.
Biskup Nitkiewicz podziękował młodzieży z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Sandomierza za to, że użyczyła swojego głosu, wcielając się w postacie występujące w opisie Męki Pańskiej. Kaznodzieja podkreślił, że uczestniczy w niej każdy człowiek, bez względu na epokę, w której żyje.
– Czasami, zaraz po wyjściu ze świątyni, odrzucamy Jezusa, wybierając drogę przeciwną Ewangelii. Zapieramy się Go, wstydzimy, tańczymy do muzyki granej przez osoby, które nie wierzą w Boga. Taki na przykład katolik przyklaskujący zapowiedziom wyprowadzenia religii z programu zajęć szkolnych, albo usunięcia krzyży z miejsc publicznych, uczestniczy aktywnie w procesie ateizacji. Tylko czy zdaje sobie z tego sprawę? A może dla kariery bądź dla pieniędzy jest zdolny do wszystkiego? Dotyczy to niestety również niektórych duchownych, wykreowanych przez ateizujące media. Podobną logiką kierowali się mieszkańcy Jerozolimy. Teraz zachwycają się Jezusem, lecz już za kilka dni, podburzeni przez elity, będą domagali się Jego ukrzyżowania. W tym miejscu przychodzi oczywiście na myśl św. Jan Paweł II, którego rocznicę śmierci dzisiaj wspominamy. Niektóre siły wrogie religii, w tym media, potraktowały go podobnie. Widzimy całą gamę różnorodnych zachowań, od wezwań do burzenia pomników, po chowanie głowy w piasek. Znajdują niestety posłuch w bezideowej części społeczeństwa oraz wśród degeneratów profanujących świątynie i ważne dla wierzących miejsca. Na szczęście większość pozostała uczciwa i ma odwagę głośno zaprotestować – powiedział biskup.
Zachęcił następnie do wierności w małych rzeczach, by w ten sposób przysposobić się do podjęcia większych wyzwań. Podkreślił, że oportunizm nigdy się nie popłaca, gdyż ostatecznie obróci się przeciwko nam. Na koniec zaprosił do uczestnictwa w apelu ku czci św. Jana Pawła II, organizowanym o godz. 21-ej na sandomierskich błoniach oraz do wzięcia udziału w liturgii Wielkiego Tygodnia, by umocnić więzi z Chrystusem.
Po Mszy św. zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. Nagrody zwycięzcom wręczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Jak powiedział ks. Łukasz Chmiel, asystent kościelny KSM, do tegorocznego konkursu przystąpiło 57 zgłoszeń w dwóch kategoriach: parafie, szkoły, wspólnoty oraz osoby indywidualne. – Konkurs od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych z terenu diecezji sandomierskiej. Biorą w nim udział zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Podczas oceniania komisja brała pod uwagę estetykę wykonania palmy, zgodność z regulaminem konkursu, pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu, dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych, różnorodność i bogactwo użytych materiałów oraz własnoręczność wykonania elementów – mówił ks. Ł. Chmiel.
W kategorii I (Parafie/Szkoły/Wspólnoty) 1 miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej, 2 i 3 miejsce zajęły odpowiednio klasa I i III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia: KSM-owi z Połańca oraz ZSE w Staszowie.
W kategorii II (osoby indywidualne) 1 miejsce zajęła Lena Barabasz z Rakowa, 2 miejsce Julia Forc, 3 miejsce Celina Chmiel z Sandomierza. W tej kategorii również przyznano dwa wyróżnienia, które przypadły Amelii Czerepak z Gościeradowa oraz Faustynie Stępień.