Otwarciu COP im. Eugeniusza Kwiatkowskiego towarzyszyło podsumowanie współpracy Fundacji Q z międzynarodowymi organizacjami i agendami ONZ.
Odbyło się ono w ramach Lokalnego Forum Społeczno-Psychologicznego "Ramię w ramię" zorganizowanego przez Fundację Q w Wiejskim Centrum Aktywności w Tarnowskiej Woli z udziałem władz samorządowych, pracowników organizacji, wolontariuszy i beneficjentów realizowanych programów. Nie zabrakło akcentów lokalnej kultur,y o co zadbały panie z Zespołu Ludowego Ługowianki.
- Dzisiaj podsumowaliśmy pięciomiesięczny projekt noszący tytuł "Lokalne Forum Psychologiczno-Społeczne" realizowany z WHO, czyli Międzynarodową Organizacją Zdrowia, a wraz z nim parę pozostałych, które kończą się akurat ostatniego dnia marca, w tym z OIM - Międzynarodową Organizacją do spraw Migracji. Mimo iż są to potężne organizacje, współpraca z nimi opierała się na bezgranicznym zaufaniu i partnerstwie - mówi Joanna Tyszkiewicz, koordynatorka do spraw projektów Fundacji Q. - W minionym roku projektów prowadzonych we współpracy zarówno z podmiotami krajowymi, jak i międzynarodowymi było bardzo wiele. Związane one były przede wszystkim z sytuacją, jaka zaistniała po 24 lutego ubiegłego roku. Błyskawicznie przestawiliśmy się z torów działalności kulturalnej, wiodącej w naszej fundacji, na tory szeroko pojętej pomocy uchodźcom, obywatelkom i obywatelom Ukrainy, jak również wolontariuszom. Wszystko dzięki bardzo zgranemu zespołowi, który z pięcioosobowego rozrósł się do ponad trzydziestoosobowego. Ponadto mamy sprawny zarząd z Marcinem Kurnikiem - prezesem, i Robertem Wilkiem - wiceprezesem, który błyskawicznie reaguje na potrzeby społeczeństwa. Więc ta zmiana zadziała się z minuty na minutę.
Powstał mural z wizerunkiem patrona Centrum Obywatelskiej Pomocy. Fundacja QDziałania Fundacji Q, związane z pomocą ofiarom wojny, rozpoczęły się od wyjazdów na granicę i wsparcia dla uchodźców, potem, wobec ich osiedlania się w Polsce, zostały przeniesione w głąb kraju. Fundacja otworzyła dodatkowo swoje biura także w Rzeszowie, Krakowie i Katowicach oraz wprowadziła tzw. mobilne zespoły, które pojawiały się w małych miejscowościach i wioskach. Dzięki realizowanym przez nią programom ponad 11 tysięcy osób skorzystało z jednorazowego wsparcia finansowego, blisko 3 tysiące ze wsparcia psychologicznego. Ponadto dzięki współpracy z Microsoftem i Hewlett-Packard 1500 laptopów trafiło do dzieci w Polsce i Ukrainie. Swoim działaniem Fundacja Q objęła uchodźców z województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz częściowo świętokrzyskiego.
Bawialnia, działająca w ramach COP w Tarnowskiej Woli, zaprasza dzieci. Fundacja QSpotkanie zakończyło uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Obywatelskiej im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowskiej Woli.
- Centrum Obywatelskiej Pomocy, jak wskazuje sam skrót - COP, jest bezpośrednim nawiązaniem do naszych chlubnych korzeni, które dały rozwój naszej bliskiej okolicy - mówi Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q, będącej inicjatorem przedsięwzięcia. - Pomysł był prosty - chcieliśmy połączyć to co robimy dzisiaj z naszą historią. W jednym miejscu pomieściliśmy wszystkie nasze inicjatywy, czyli jest biuro informacji projektowej z infolinią dla uchodźców dotyczącą wsparcia z IOM, bawialnia dla dzieci, w której swoje pociechy może zostawić każdy, kto potrzebuje czasu na załatwienie jakieś sprawy w urzędzie, na wizytę u lekarza; jest także biuro projektu związane z wypożyczaniem i naprawą laptopów. Ponadto mamy scenę, na którą w sierpniu powróci nasz Festiwal Wędrowiec. Jest to ogólnie miejsce, gdzie można przyjść ze swoim problemem, a my postaramy się znaleźć rozwiązanie, zapewne nie od ręki, ale zrobimy wszystko, by pomóc - zapewnia Marcin Kurnik.
COP już działa, tętni życiem, pięknieje i nie zapomina o swym patronie, o czym świadczy mural z portretem inicjatora jednego z największych przedsięwzięć gospodarczych II Rzeczypospolitej.