Nowy numer 21/2023 Archiwum

Kurtki od rycerskiej braci

Rycerze Kolumba ufundowali 88 kurtek dla dzieci i młodzieży z Łoniowa i Skopania.

Skafandry otrzymali mieszkańcy Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie oraz Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu.

- "Kurtki dla dzieci" to program Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba skierowany do polskich i ukraińskich dzieci potrzebujących wsparcia. Kosz zakupu był w 80 procentach dotowany przez Radę Najwyższą za pośrednictwem Rady Stanowej. Pozostałą kwotę poszczególne rady pokrywały z własnych funduszy. W naszym przypadku każdy z nas po prostu dołożył z własnej kieszeni - wyjaśnia Jan Paduch, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba, który spotkał się z podopiecznymi obu placówek podczas rozdania zakupionych skafandrów.

Kurtki od rycerskiej braci   Dary rozdawał m.in. Jan Paduch, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba. Marta Woynarowska /Foto Gość

Jak zaznaczył Dariusz Panek, wielki rycerz z Rady 17703 Rycerzy Kolumba im. św. Józefa działającej przy parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, w zakupie kurtek pomagały wychowawczynie z obu placówek, opiekujące się dziećmi i młodzieżą, które najlepiej znały ich upodobania, styl ubierania, a także, co istotne, rozmiary noszonej przez nich odzieży.

- To doskonale pomyślana pomoc, gdyż była zindywidualizowana. Odbyło się spotkanie, podczas którego dobraliśmy rozmiar kurtki i fason dla każdego dziecka. To gwarantowało, że będzie ona dobra i że jej właścicielka czy właściciel będą zadowoleni z otrzymanego prezentu. Rycerze zakupili kurtki przejściowe, które idealnie wpisują się w przedwiośnie. Dla placówki jest to także wydatne wsparcie, gdyż co roku o tej porze kupujemy nowe skafandry, co się wiąże z niemałym wydatkiem. Przy skromnym budżecie, jakim dysponujemy, taka pomoc jest bardzo cenna - mówił  Andrzej Łukaszek, wychowawca, koordynator z Domów dla Dzieci i Młodzieży, wchodzącego w skład Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. - Bardzo się cieszymy, że możemy liczyć na pomoc wielu naszych przyjaciół, do grona których dołączyli Rycerze Kolumba z Tarnobrzega i Chmielowa.

Kurtki od rycerskiej braci   Kurtki otrzymali również mieszkańcy Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. Marta Woynarowska /Foto Gość

Z akcji "Kurtki dla dzieci" zadowolona była również Iwona Piskor, dyrektorka Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie.

- Jest to bardzo trafiona pomoc i cieszę się, że Rycerze Kolumba wyszli z taką inicjatywą. Szczególne podziękowania należą się Janowi Paduchowi, który bardzo mocno zaangażował się w to dzieło i uczestniczył na każdym etapie, pozostając z nami w stałym kontakcie. Trafiona, świetna inicjatywa i oby takich było więcej - stwierdziła Iwona Piskor.

Dariusz Panek, który gościł w Skopaniu, zapewnił, że Rycerze nie poprzestaną na tej jednorazowej akcji, mają bowiem w planach kolejne przedsięwzięcia na rzecz dzieci z domów dziecka.

Kurtki od rycerskiej braci   Skafandry były wybierane według rozmiarów i gustu konkretnych dzieci. Marta Woynarowska /Foto Gość

Zakup kurtek wpisuje się w program realizowany przez Rycerzy Kolumba nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach.

- Program przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i miał na celu pomoc dzieciom z Ukrainy, toczącej wojnę obronną z Federacja Rosyjską, ale również dzieciom polskim, pozostającym w trudnej sytuacji. Rycerze z Samborca i Tarnobrzega postanowili wesprzeć domy dziecka działające w ich rejonach, stąd wybór Łoniowa i Skopania. Przeżywamy Wielki Post, zatem czas, który ma nas uwrażliwiać na potrzeby innych ludzi. Jest to gest miłosierdzia i rodzaj wielkopostnej jałmużny - mówił ks. kan. Adam Marek, kapelan Rady 17703 i jednocześnie Rycerz Kolumba.

Obecny na spotkaniu w Domach dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie ks. kan. Marian Kowalski, kapelan Rady 17704 i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Samborcu, zwrócił uwagę na charytatywny wymiar działalności Rycerzy Kolumba.

Kurtki od rycerskiej braci   Ksiądz Marian Kowalski przybliżył dzieciom, kim są Rycerze Kolumba. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Na comiesięcznych spotkaniach wielokrotnie zastanawialiśmy się, jak dobrze i mądrze pomagać. Dlatego wcześniej pytamy, sondujemy, by osoby, instytucje, które zamierzamy wesprzeć, były z tego wsparcia szczerze zadowolone. Nie chcemy bowiem nikomu niczego narzucać. I tak też postąpiliśmy w tym przypadku, czyli decyzji o zakupie kurtek dla dzieci i młodzieży z Łoniowa - powiedział ks. M. Kowalski.

Kurtki dla dzieci z Łoniowa i Skopania ufundowali Rycerze Kolumba z Rady 17703 im. św. Józefa przy parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu oraz Rady 17704 im. bł. ks. Antoniego Rewery i bł. ks. Władysława Miegonia przy parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast