W Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu został rozstrzygnięty IX Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Marzanna - zimowa panna".
Skierowany był do uczniów, podopiecznych wszystkich placówek kształcenia specjalnego z województwa podkarpackiego.
- Jury, w którym zasiedli Mirosława Gryka z Fundacji "Tu Jestem", Piotr Bednarski, plastyk, nauczyciel Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Małego Księcia, oraz Dariusz Chorzępa, dyrektor ZSP im. ks. Jana Twardowskiego w Tarnobrzegu, oceniło 83 prace zgłoszone przez dziesięć placówek. Były to prace płaskie, czyli rysunki, lub trójwymiarowe w postaci tradycyjnej kukły wykonane w różnych technikach. Wszystkie charakteryzowały się dużą kreatywnością, pomysłowością, nie brakowało przykładów twórczego przetworzenia tradycyjnych ludowych wzorów. Konkurs od lat cieszy się zainteresowaniem uczniów, którzy bardzo chętnie w nim uczestniczą. Pomysł na jego zorganizowanie zrodził się z jednej strony z chęci zaprezentowania talentów uczniów, z drugiej zaś integracji środowiska kształcenia specjalnego - informuje Izabela Chmielowiec, nauczycielka w tarnobrzeskim ZSP.
Konkurs odbył się w pięciu kategoriach.
W kategorii I - dzieci przedszkolne i wczesnego wspomagania, najwyżej oceniona została praca Mai Durdy z OREW w Tarnobrzegu. W kategorii uczniów klas I-III ex aequo pierwsze miejsce zajęli: Mikołaj Olszewski, Krystian Halat i Jakub Piejko z OREW w Tarnobrzegu. Spośród Marzann uczniów klas IV-VIII pierwsze miejsce otrzymały prace autorstwa: Dawida Garbosia i Andrzeja Duszkiewicza z ZSS w Tarnobrzegu oraz Marcina Zycha z PZPSW w Mielcu. W kategorii IV (szkoły przysposabiające do pracy) zwyciężyła Izabela Żebracka z SOSW w Brzozowie, zaś spośród dorosłych pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele tarnobrzeskiego Domu Pomocy Społecznej - Mirosław Kolera, Wiesław Majdanik oraz Tadeusz Wilk.
Jury przyznało także drugie i trzecie miejsca, a także wyróżnienia.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe dostosowane do ich wieku. Były zatem zabawki dla najmłodszych, gry edukacyjne, przybory papiernicze i artystyczne ufundowane przez firmy i instytucje wspierające ZSS w Tarnobrzegu.
Komisja konkursowa zwróciła uwagę na wysoki i bardzo wyrównany poziom zgłoszonych prac.
- Przyznaję, że byliśmy bardzo zgodni, okazało się bowiem, że podobały nam się te same marzanny. W przypadku kukieł zachwyciła nas ogromna różnorodność użytych materiałów - była i słoma, i bibuła i przedmioty pochodzące z recyklingu. Przyznaję, że najbardziej podobały mi się rysunki i obrazy odzwierciedlające wyobrażenia autorów o Marzannie - mówi Mirosława Gryka.
- Byłem zaskoczony pomysłowością autorów. Być może nigdy nie wpadlibyśmy na pomysł, by przedstawić marzannę w taki sposób, jak nasi uczniowie. To piękne, że mają tak artystyczne dusze - dodaje Dariusz Chorzępa.
Nagrodzone prace są prezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.
Uroczystemu wręczeniu nagród towarzyszył program artystyczny traktujący o nadejściu wiosny, przygotowany przez uczniów tarnobrzeskiej placówki.