Nowy numer 21/2023 Archiwum

Szlakiem Rycerzy Kolumba

W diecezji sandomierskiej trwa peregrynacja kopii ikony św. Józefa z oratorium na Mont Royal w Montrealu.

Nawiedza ona parafie, w których działają Rycerze Kolumba. Przez najbliższy tydzień podejmują ją członkowie Rady 17703 Rycerzy Kolumba im. św. Józefa, działającej przy parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu.

- Zapraszamy wszystkich wiernych z naszej parafii do włączenia się w modlitwy towarzyszące peregrynacji obrazu, zwłaszcza że jego nawiedzenie przypada na wyjątkowy czas rozpięty pomiędzy uroczystością św. Józefa a świętem Zwiastowania Pańskiego - zachęca ks. kan. Adam Marek, proboszcz parafii Chrystusa Króla i kapelan Rycerzy Kolumba. - Nazwaliśmy go "Tygodniem ze św. Józefem - opiekunem Jezusa". Zważywszy na fakt, iż jest on opiekunem różnych grup zawodowych, społecznych rozważaniom i intencjom każdego dnia towarzyszy myśl związana z jego patronatem. W kolejne dni modlimy się zatem w intencji Rycerzy Kolumba, rodzin, mężczyzn, osób pracujących, za konających o dobrą śmierć dla nich oraz o poszanowanie ludzkiego życia. Ostatniego dnia, czyli w sobotę, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny podczas porannej Mszy św. nastąpi akt zawierzenia św. Józefowi, zaś w trakcie wieczornej o godz. 18 odbędzie się obrzęd podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Adoracja rozpoczyna się każdego dnia o godz. 17.30 modlitwą różańcową lub do św. Józefa, a od środy wierni będą uczestniczyć w Triduum przed Dniem Świętości Życia.

Jako pierwszy w diecezji sandomierskiej przyjął ikonę rejon 43, a jej peregrynacja rozpoczęła się przed kilkoma dniami w Nowej Dębie. - Nawiedzenie w pozostałych rejonach naszej diecezji zakończy się 2 września tego roku. Tego dnia bowiem zgodnie z przyjętym harmonogramem odwieziemy ikonę do Krakowa - wyjaśnia Jan Paduch, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba.

Idea peregrynacji kopii ikony opiekuna Chrystusa zrodziła się w gronie Rycerzy Kolumba w Stanach Zjednoczonych, jako dopełnienie ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa, który obchodzony był dwa lata temu. W Polsce nawiedzenie ikony rozpoczęło się 8 października ubiegłego roku podczas Rodzinnej Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. Trzy kopie obrazu pobłogosławione przez kapelana stanowego Rycerzy Kolumba abp. Wacława Depo rozpoczęły peregrynację w całej Polsce.

Zgodnie z ideą towarzyszącą od początku działalności Rycerzy Kolumba, jaką jest wspieranie najbardziej potrzebujących, peregrynacji towarzyszy akcja charytatywna.

- Nawiedzenie ikony zostało powiązane z naszym programem "Życie Mam", zainicjowanym w ubiegłym roku przez Radę Stanową, którego celem jest pomoc dla Domów Samotnej Matki. W trakcie peregrynacji zbieramy do puszek datki pieniężne. My postanowiliśmy wesprzeć panią Jadwigę, wdowę po naszym bracie ze Stalowej Woli, która została z czwórką dzieci - mówi Dariusz Panek, Wielki Rycerz.

Peregrynacja w parafii Chrystusa Króla zakończy się w sobotę 25 marca. Ikona zostanie przekazana Rycerzom Kolumba z parafii w Samborcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast