Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

25 tysięcy baranków

Tyle baranków z białej czekolady przygotowała Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Jest to kolejna od szeregu lat wielkopostna akcja charytatywna organizowana przez Caritas. Czekoladowe baranki są do nabycia we wszystkich parafiach przez cały Wielki Post. Kupując je, można wesprzeć wypoczynek dzieci i młodzieży, bowiem dochód z rozprowadzonych baranków sandomierska Caritas przeznacza na organizację letnich kolonii i półkolonii.

- Z tej formy wypoczynku korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, życiowej, ale także z Ukrainy. Od szeregu lat przyjeżdżają do naszego ośrodka w Bojanowie uczennice i uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego, prowadzonej przez siostry dominikanki w Żółkwi na Ukrainie - mówi ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Z kolonii w Bojanowie i półkolonii w Sandomierzu w ubiegłym roku skorzystało bez mała 500 dzieci z Polski i Ukrainy.

- Za naszą wschodnią granicą wciąż toczy się wojna, sytuacja jest bardzo ciężka pod wieloma względami. Dla ukraińskich dzieci, młodzieży możliwość kilkunastodniowego pobytu w spokojnym, bezpiecznym miejscu, gdzie nie ma alarmów, wybuchów, jest bardzo potrzebna - podkreśla ks. B. Pitucha.

Na tegoroczny Wielki Post, podobnie jak ubiegłoroczny, Caritas przygotowała 25 tysięcy baranków.

- Można powiedzieć, że zainteresowanie akcją wśród mieszkańców naszej diecezji jest na stałym poziomie. Owszem, prawdziwą zapaść przeżyliśmy w dwóch pandemicznych latach, zwłaszcza w roku 2020, kiedy został wprowadzony bardzo ostry limit osób mogących uczestniczyć w Mszach św. Wiadomo, że przygotowania ruszają dużo wcześniej, więc mieliśmy wszystko przyszykowane, a tu nagle wprowadzony został lockdown. To był dramat, ale i tak latem, kiedy obostrzenia zostały nieco poluzowane, zorganizowaliśmy dla dzieci wypoczynek - mówi dyrektor sandomierskiej Caritas.

25 tysięcy baranków   "Czas miłosierdzia" to hasło tegorocznej Jałmużny Wielkopostnej. Caritas DS

Oprócz nabywania wielkanocnych baranków Caritas zachęca również do drugiej akcji - Jałmużny Wielkopostnej, organizowanej od 17 lat wspólnie z Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. W tym roku towarzyszy jej hasło "Czas miłosierdzia", które ma ukierunkować i uwrażliwić na potrzeby seniorów, grupy, która niejednokrotnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i potrzebuje wsparcia innych. Caritas przygotowała tekturowe skarbonki, które trafiły do szkół i parafii. Datki składane do nich przez cały Wielki Post oraz Tydzień Miłosierdzia, przypadający po Wielkanocy, parafie wykorzystają przy organizacji pomocy dla starszych parafian.

Oprócz ofiar składanych do skarbonek każdy, kto zechce, może akcję wesprzeć, wpłacając ofiarę do Skarbonki Jałmużna Wielkopostna online.

W ramach tegorocznej Jałmużny Wielkopostnej Caritas zachęca do osobistego rozwoju "w duchu miłości do bliźniego" poprzez podejmowanie konkretnych inicjatyw, które może zrealizować każdy z nas. Podpowiedzi, jakie to mogą być działania, publikowane są przez dział wolontariatu na kanałach społecznościowych Caritas Polska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy