Tarnobrzeski Dom Kultury postanowił uczcić trzema spektaklami i jednym słuchowiskiem.
Przez trzy kolejne niedziele, począwszy od najbliższej 19 marca, na scenie domu kultury zaprezentowane zostaną trzy sztuki. Będzie okazja do refleksji, śmiechu oraz zastanowienia się nad ludzkimi dramatami.
- Od wielu lat podkreślamy, że Dni Teatru to dla naszej instytucji bardzo ważne święto, m.in. z racji działających grup teatralnych - dziecięcych, młodzieżowych oraz angażujących osoby dorosłe, występujące w Teatrze Czwartek. Tarnobrzeżanki i tarnobrzeżanie chętnie nas odwiedzają i również chętnie prezentują się na teatralnych deskach - mówi Renata Domka z TDK. - Dni Teatru są doskonałą okazją do zaprezentowania się naszych zespołów, ale również teatrów działających w regionie, mających w swoim repertuarze bardzo interesujące spektakle. Dlatego też w tym roku zobaczymy teatry z Rzeszowa, Sandomierza oraz nasz tarnobrzeski.
Teatralna święto zainauguruje spektakl "Zbrodnie serca" według Beth Henley, z którym przyjedzie Teatr Pozytywka z Rzeszowa.
- Jest to sztuka powstała po warsztatach teatralnych prowadzonych w Teatrze Przedmieście. Jego reżyserką jest Aneta Adamska-Szukała, osoba bardzo aktywna, realizująca szereg inicjatyw w naszym regionie. Spektakl zostanie zaprezentowany 19 marca o godz. 19. Niestety muszę zmartwić zainteresowanych nim, bezpłatne wejściówki już się rozeszły. Chcę zaznaczyć, że wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny, ale należy wcześniej odebrać u nas wejściówkę - dodaje R. Domka.
W tydzień później, 26 marca o godz. 18, spektakl "Poseł czy kominiarz" przypomni Teatr Czwartek. Sztuka według Wilhelma Roarta, w reżyserii Sylwestra Łysiaka, była już wystawiona na deskach TDK, ale obowiązywały wówczas covidowe obostrzenia, więc mogli ją obejrzeć tylko nieliczni, którzy przyjęli ją entuzjastycznie. Zespół tarnobrzeskiego teatru postanowił powrócić z przedstawieniem, by mogła je zobaczyć szersza publiczność. Dobra zabawa, pełna śmiechu, jest gwarantowana. Wejściówki od odbioru od 17 marca.
W zupełnie odmienny klimat wprowadzi widzów spektakl "Imperium za mgłą" Teatru Dramatycznego Sandomierskiego Centrum Kultury. Rzecz dotyczy doświadczeń obozowych. Jego scenarzystką i reżyserką jest Kamila Kremiec-Panek, która oparła się na wspomnieniach, listach i biografiach byłych więźniarek obozów koncentracyjnych.
- Spektakl z uwagi na trudną, wręcz drastyczną tematykę przeznaczony jest dla widzów od 15. roku życia. Był już prezentowany na scenie sandomierskiej i wywołał na widzach przejmujące wrażenie. Zapraszamy w niedzielę 2 kwietnia na godz. 18. Bezpłatne wejściówki można będzie odebrać od 24 marca - mówi R. Domka.
Miłośników teatru wyobraźni, jak nazywany jest teatr radiowy, tarnobrzeski Dom Kultury oraz Radio Leliwa zapraszają, by 26 marca o godz. 20 zasiedli przy odbiornikach. Zostanie wówczas wyemitowane słuchowisko pt. "Baśń o tym, jak Staś Jachowicz po Czar-ziele wyruszył i co z tego wynikło".
- Powstało ono w ramach ubiegłorocznej edycji Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza i jeszcze do tej pory nie miało swojej radiowej premiery. Dni Teatru są z pewnością najlepsza ku temu okazją - zauważa Renata Domka.
Autorką scenariusza jest Iwona Rusek, zaś wyreżyserowała je Katarzyna Kasica, reżyserka teatralna i radiowa. W słuchowisku wystąpili mali i dorośli aktorzy z Tarnobrzega i okolic, muzykę skomponowała Anna Pintal.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej TDK (TUTAJ).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się