Nowy numer 21/2023 Archiwum

Podwieszany wizerunek miasta

Najdłuższy most na Podkarpaciu ma powstać w Stalowej Woli na Sanie i przebiegać obok galerii Vivo.

O nowej komunikacyjnej inwestycji poinformowali na konferencji prasowej prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, senator Janina Sagatowska oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Most będzie podwieszany, o długości około 1,7 tys. metrów.

Do tego trzy wiadukty i dwa ronda na nowym, o długości prawie 3,7 tys. metrów odcinku drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików–Stalowa Wola w Brandwicy i Rzeczycy Długiej.

Zdaniem Lucjusza Nabereżnego inwestycja ta z jednej strony zamknie tworzony od lat nowy układ komunikacyjny miasta, na który składa się między innymi obwodnica Stalowej Woli i Niska, z drugiej zaś połączy Stalową Wolę z drogą szybkiego ruchu S74.

Wojewoda podkarpacka, na wniosek zarządu województwa podkarpackiego, wydała już decyzję pozwalającą na rozpoczęcie tej inwestycji. – To już będzie czwarta przeprawa mostowa na Podkarpaciu realizowana w ramach programu „Mosty dla regionów”. Będzie to most wyjątkowy, bo najdłuższy w naszym województwie – 1,76 tys. m. Będzie niezwykle atrakcyjny także pod względem rozwiązań komunikacyjnych oraz architektonicznych – stwierdziła E. Leniart.

Nowy most będzie służył bezpośrednio trzem gminom: Stalowej Woli, Pysznicy i Radomyślowi nad Sanem. – Most to także chodniki, ścieżki rowerowe, ochrona przeciwpowodziowa i poprawa bezpieczeństwa na drodze – dodał W. Ortyl.

Koszt inwestycji, jak poinformował R. Weber, to ponad 350 mln złotych, z tym że inwestor, czyli marszałek Podkarpacia, ma szansę skorzystania z 80 proc. dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Most ma być gotowy w 2026 r. Już w marcu ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę. Natomiast pierwsza łopata zostanie wbita późną jesienią 2023 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast