Nowy numer 21/2023 Archiwum

Wiecznie młodzi

To tytuł projektu opracowanego przez grupę uczennic i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II.

Był realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Ostatni podsumowujący punkt stanowił piknik integracyjny, który odbył się w murach szkoły z udziałem dzieci z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej, rodziców uczennic i uczniów obu placówek oraz słuchaczek i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który był partnerem projektu.

– Chcieliśmy w ramach projektu zintegrować wszystkie pokolenia, od maluchów po seniorów poprzez wspólną zabawę, ciekawe spędzenie czasu. Pomysł na projekt zrodził się z obserwacji. Zdaliśmy sobie sprawę, że w naszym mieście brakuje miejsca, gdzie mogłyby się spotkać wszystkie pokolenia. Postanowiliśmy więc je stworzyć i pokazać, że jest to możliwe – mówiła Zosia Krakowiak, uczennica KLO.

Antoni Rusinek, tegoroczny maturzysta, jeden z zarządzających projektem, przedstawił kolejne przedsięwzięcia, realizowane przez młodzież.

– Rozpoczęliśmy od akcji czytania przez seniorów bajek dzieciom w przedszkolach. Pomysł wypalił, bardzo się spodobał jednej i drugiej stronie. Następnie przeszliśmy o jeden etap wyżej i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedziły dzieci z naszej szkoły podstawowej. Wspólnymi siłami narysowały piękną rafę koralową – wylicza Antoni Rusinek. – Na zakończenie zaś przeskoczyliśmy jeszcze wyżej i w liceum przygotowaliśmy międzypokoleniowy piknik integracyjny, na którym wszyscy, mamy nadzieję, świetnie się bawili.

Opiekunka projektu Małgorzata Baran, nauczycielka języka angielskiego w „katoliku”, podkreśla dużą samodzielność, odwagę i operatywność młodych ludzi.

– Właściwie nie miałam nic do robienia, ze wszystkim sami sobie doskonale poradzili, nawet z pozyskaniem sponsorów nagród w konkursie plastycznym, łącznie z wypełnieniem całej dokumentacji projektu, która jest gotowa do wysłania organizatorowi olimpiady – chwaliła młodzież.

Dyrektorka Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu Joanna Szmuc zaznaczała, że projekt „Wiecznie młodzi” wpisuje się w szereg działań podejmowanych przez placówkę, stawiających na pierwszym miejscu dru- giego człowieka, zwłaszcza tego najbardziej potrzebującego.

– Dzisiaj w ramach pikniku odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Ta chęć pomocy potrzebującym jest u młodzieży najpiękniejsza. Chcą pomagać i czynić dobro. Mam wewnętrzną satysfakcję, że uczennice i uczniowie naszej szkoły realizują testament Jana Pawła II, który zachęcał: „Uczyńcie ze swego życia coś wielkiego” – zaznaczyła z mocą J. Szmuc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast