Nowy numer 21/2023 Archiwum

Znają Genesis

Ponad 60 uczennic i uczniów znalazło się w finale XXVI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.

Podzieleni na dwie grupy wiekowe – klasy IV–VI oraz VII–VIII – zmierzyli się odpowiednio z 30 i 32 pytaniami testowymi, które sprawdzały ich znajomość Księgi Rodzaju.

W kategorii młodszych roczników najlepiej z testem poradził sobie, zajmując pierwsze miejsce, Igor Seltenreich z Niska. Drugie miejsce ex aequo przypadło Szymonowi Chudzikowi z Raniżowa oraz Bartłomiejowi Andurazowi z Sandomierza.

Spośród reprezentantek i reprezentantów klas starszych najlepszymi znawczyniami Księgi Rodzaju okazały się Karolina Jakubik ze Zbydniowa oraz Aurelia Stryjecka z Lipy, które ex aequo uplasowały się na pierwszym miejscu. Natomiast drugie miejsce komisja konkursowa przyznała Aleksandrze Paszko ze Stalowej Woli.

Z uczestniczkami i uczestnikami finału, który odbył się w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu, spotkał się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

– Pismo Święte jest jedną z najczęściej czytanych książek świata, ale niewielu jest takich, którzy czytają je ze zrozumieniem. Zrozumienie polega na tym, że wiemy, iż ten kto pisał, robił to w imieniu Pana Boga i jest Ono Jego Słowem. Jeśli zrozumiemy, że w Piśmie Świętym są słowa samego Boga i to, że przez litery i zdania On do nas mówi, to wtedy patrzymy na nie inaczej niż na inne książki. Nie można wtedy nazwać go podręcznikiem czy przewodnikiem, bo sam Bóg tam mówi – zachęcał ordynariusz.

Następnie bp Nitkiewicz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, uczestnikom wręczył pamiątkowe dyplomy i upominki, a zwycięzcom nagrody.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast