Jubileusz świętowano w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Włostowie.
Uroczystej Eucharystii sprawowanej przez kapłanów diecezji sandomierskiej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha mówił o pozostawionym dziedzictwie bł. Wincentego Kadłubka.
– Zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski jako kronikarz. Ukazał dzieje naszego narodu w bardzo szerokim kontekście: religijnym, politycznym, kulturowym. Kadłubkowa kronika jest jednocześnie podręcznikiem życia, kształtującym sumienie i postawę. Słusznie więc nazywamy bł. Wincentego mistrzem, niezależnie od uniwersyteckiego tytułu, na który zasłużył jak mało kto. Był mistrzem żyjącym tak, jak nauczał. Podziwiamy jego pobożność, wszechstronność, wierność w wypełnianiu obowiązków związanych z pełnionymi urzędami, a przy tym erudycję idącą w parze z pokorą. Miał wielkie serce, gdyż jak sam powiedział: „Bez szczodrobliwości nie ma wolności człowieka, szczodremu zaś nic nie może brakować, chyba tylko sposobności do obdarowywania” – powiedział bp K. Nitkiewicz.
Eucharystię zakończyła Litania do bł. W. Kadłubka oraz błogosławieństwo jego relikwiami. Wcześniej natomiast uczniowie miejscowej szkoły podstawowej zaprezentowali sztukę poświęconą bł. Wincentemu, w której przypomnieli najważniejsze fakty z jego życia.
Obecni na rocznicowych uroczystościach dowiedzieli się między innymi, że kronikarz Polski urodził się około roku 1150 w Karwowie, w parafii Włostów. W latach 1186–1207 był przełożonym Kolegiaty Sandomierskiej. Następnie został biskupem krakowskim i pełnił tę funkcję w latach 1208–1218. Po złożeniu urzędu osiadł w zakonie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zamarł 8 marca 1223 roku. Przydomek Kadłubek zawdzięcza Janowi Długoszowi. Błogosławiony Wincenty otrzymał gruntowne wykształcenie, przypuszczalnie studiował w Paryżu i Bolonii. Był między innymi notariuszem oraz kanclerzem dworu Kazimierza Sprawiedliwego.
Sporo też mówiono o źródełku bł. Wincentego, uważanym za cudowne, które znajduje się w miejscu urodzin błogosławionego. W miejscu tym stoi również kamienny posąg biskupa. W okolicach Karwowa i Włostowa napotkać możne liczne figury przedstawiające słynnego kronikarza.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się