Nowy numer 21/2023 Archiwum

Pamiętali o niezłomnych

W wielu miejscowościach diecezji odbyły się obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Były Biegi Tropem Wilczym, manifestacje patriotyczne, szkolne apele. W Tarnobrzegu, jak od szeregu lat, 1 marca władze miasta, stowarzyszenia i mieszkańcy zebrali się przy pomniku miejscowego niezłomnego – mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Obecna była także siostrzenica „Zapory” Krystyna Frąszczak.

– Żołnierze niezłomni nie wzięli się znikąd, to kwiat II Rzeczypospolitej, urodzeni wraz z jej narodzinami w 1918 roku, tak jak Hieronim Dekutowski. Przyszło im walczyć na wszystkich frontach II wojny światowej, po zakończeniu której byli prześladowani, mordowani. Pewnie wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy warto było? Być może to co powiem, zabrzmi jak paradoks. Niezłomni nie powinni być dla nas przykładem walki zbrojnej, gdyż ta była dla nich tylko narzędziem prowadzącym do celu, czyli wolnej i niepodległej Polski. O niej śnili, o niej marzyli i pewnie dzisiaj chcieliby nam powiedzieć: macie tę wolną Polskę! Szanujcie ją! Pracujcie dla niej! Uczcie się dla niej! To jest najważniejszy przekaz płynący z tej lekcji historii – stwierdził Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.

– „Bo wolność krzyżami się mierzy”, ten krzyż Hieronim Dekutowski, jak wielu powstańców, obrońców ojczyzny, żołnierzy podziemia niósł ze sobą i zginął jak wielu innych. Tych ofiar by nie było, gdyby Polak nie stanął przeciw Polakowi, gdybyśmy potrafili zrobić coś razem. W tym przypadku stanąć przeciw najeźdźcom ze wschodu. Dopóki nie będziemy jednym narodem, dopóty zawsze będziemy szukać wroga. Nie szukajmy go obok siebie. Łączmy, tak jak uczy nas Kościół, bo to brat jest obok brata, a nie wróg obok wroga – podkreślił z mocą Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Natomiast 5 marca na terenach zielonych nad Wisłą odbył się Bieg Tropem Wilczym, zorganizowany przez Stowarzyszenie Patriotyczny Tarnobrzeg. Na starcie stawiła się rekordowa liczba uczestników. – Zgłosiło się blisko 300 osób – dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. W biegu wzięli także udział żołnierze 18. Pułku Artyleryjskiego z Nowej Dęby, którzy prezentowali także swoje uzbrojenie – informował Adrian Turek, prezes stowarzyszenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast