Mimo chłodu, na starcie biegu, który odbył się na terenach zielonych nad Wisłą, stanęło prawie 300 uczestników.
Tradycyjnie biegacze reprezentowali cały przekrój wiekowy mieszkańców Tarnobrzega - były maluchy, przedszkolaki, dzieci, młodzież, byli także dorośli, nie zabrakło również seniorów.
- Mamy wszystkie pokolenia tarnobrzeżan, począwszy od niemowlaków w wózkach po seniorów. Jest silna reprezentacja dzieci i młodzieży. Nie chodzi bowiem o to, kto wygra, kto pierwszy przekroczy linię mety, ale o sam udział. Trasę można przebiec, przejść, a nawet przejechać. Ważne, by oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym - mówił Adrian Turek, prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Tarnobrzeg, organizującego bieg od trzech lat.
- Zainteresowanie tegoroczną edycją przerosło nasze oczekiwania, mamy zapisanych blisko 300 osób, z czego naturalnie bardzo się cieszymy i na przyszły rok postaramy się o większą liczbę pakietów, by otrzymał je każdy uczestnik. Być może tak wiele osób zachęciła obecność żołnierzy z 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby, którzy zaprezentowali część swojego uzbrojenia. Uczestniczyli także samym biegu. Staramy się za każdym razem w jakiś sposób urozmaicić, uatrakcyjnić wydarzenie - dodał.
Biegacze mieli do pokonania symboliczne 1963 metry, upamiętniające rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek.
Bieg Tropem Wilczym tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę marca.
W Tarnobrzegu pierwszy Ogólnopolski "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym" odbył się 28 lutego 2016 roku, a organizatorem i inicjatorem tarnobrzeskiej edycji imprezy było Gimnazjum Katolickie im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Jego trasa wiodła szlakiem miejsc ważnych dla historii Tarnobrzega, a jednocześnie związanych z działalnością niepodległościową, jak pomnik mjr. Hieronima Dekutowskiego, cmentarz wojenny, pomnik Władysława Jasińskiego i "Jędrusiów".
Pomysłodawcą, by w aktywnej formie uczcić pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego, jest Fundacja Wolność i Demokracja. Jej członkowie zainspirowani wierszem Zbigniewa Herberta "Wilki", postanowili nazwać całą akcję "Tropem Wilczym". Przedsięwzięcie zainicjowane w 2013 r. wraz z każdą edycją przyciąga coraz większą liczbę uczestników. W pierwszym, zorganizowanym w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, pobiegło 50 osób. Od roku 2015, kiedy Bieg "Tropem Wilczym" stał się wydarzeniem ogólnopolskim, organizowanym przez wiele miast w Polsce, gromadzi w całym kraju po kilkadziesiąt tysięcy uczestników.
Bieg organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego 1 marca, ustanowionego jako święto państwowe ustawą z 3 lutego 2011 r.