Porozumienie zawarte pomiędzy placówkami muzealnymi w Tarnobrzegu i Baranowie Sandomierskim pozwoli zwiedzającym zaoszczędzić na biletach.
Według umowy podpisanej przez Kamilę Piech, reprezentującą Fundację Pro Arte et Historia, zarządzającą zamkiem w Baranowie Sandomierskim, i Tadeusza Zycha, dyrektora Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, bilet kupiony w jednej z placówek upoważnia do zakupu w drugiej biletu w cenie ulgowego.
- Stosowna umowa dotycząca współpracy naszych instytucji została uroczyście podpisana na zamku w Baranowie Sandomierskim. Porozumienie idzie w dwóch kierunkach, mówi bowiem o współpracy merytorycznej, co zaowocuje wspólnymi wystawami oraz projektami w przyszłości, a także o możliwości nabycia tańszych biletów - każdy, kto odwiedzając nasze muzeum zechce także zwiedzić zamek baranowski, będzie mógł w tej drugiej placówce kupić bilet ulgowy i vice versa. Ten punkt umowy wejdzie wraz z otwarciem tegorocznego sezonu turystycznego - mówi Tadeusz Zych.
Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu-Dzikowie. Marta Woynarowska /Foto GośćDla muzeum tarnobrzeskiego jest to już drugie tego typu porozumienie, poprzednie w lipcu 2020 roku zostało zawarte z ówczesnym Muzeum Okręgowym (obecnie Muzeum Zamkowe) w Sandomierzu.
Tadeusz Zych wyjawił, iż umowę z zamkiem w Baranowie Sandomierskim, poprzedziły rozmowy prowadzone w gronie czterech muzeów w: Baranowie Sandomierskim, Sandomierzu, Tarnobrzegu oraz Stalowej Woli.
- Być może jeszcze w tym roku uda się dokonać czegoś, czego jeszcze w Polsce nie było, mianowicie stworzyć jeden bilet upoważniający do wejścia do wszystkich czterech placówek. Nie jest to naturalnie wyważanie otwartych już drzwi w wielu miastach, bowiem zwłaszcza w dużych ośrodkach, funkcjonują wspólne bilety różnych placówek kulturalnych, ale działających w granicach jednej gminy. My tymczasem, wzorując się na tych doświadczeniach, chcemy wprowadzić wspólny bilet dla muzeów z czterech różnych miast, położonych w dodatku w dwóch województwach. Jeśli uda się nam to zrealizować, to będziemy prekursorami takiego rozwiązania. Nie tak dawno w tym miejscu, czyli sali wielkiej zamku Tarnowskich, podpisane zostało porozumienie o powołaniu czwórmiasta. I jak się okazuje to kultura najszybciej wypełnia zawarte wówczas zapisy - zauważa dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich. - Będzie to z pewnością przedsięwzięcie korzystne dla turystów, którzy całkiem sporo zaoszczędzą przy zwiedzaniu naszych placówek. Dla nas zaś będzie to radość, każdy bowiem dodatkowy gość stanowi wartość najważniejszą, bo wszystko co robimy, czynimy dla zwiedzających.
Zamek w Baranowie Sandomierskim. Marta Woynarowska /Foto GośćNa korzyści z zawartego porozumienia wskazuje również Kamila Piech, prezes Fundacji Pro Arte et Historia.
- Porozumienie ma na celu wspieranie się naszych instytucji kultury. Winniśmy się także wymieniać zwiedzającymi, zachęcając ich do obejrzenia pięknych, interesujących i unikatowych miejsc, położonych w bliskiej odległości. Przedsięwzięcie promujemy pod hasłem "Muzeum ze zniżką" i zachęcamy, aby turyści z naszego regionu, województwa podkarpackiego, ale także z dalszych stron, zagranicy, odwiedzali miejsca, instytucje kultury, które prezentują historię Polski na ekspozycjach, w ich murach - mówi K. Piech.
Prezes Fundacji Pro Arte et Historia poinformowała ponadto, iż niebawem muzeum baranowskie podobne porozumienie zawrze z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Rozmowy z jego dyrektorem Mikołajem Getką-Kenigiem są już niemal na finiszu.