Wykrzyczeli modelki i modele podczas wielkiego pokazu mody zorganizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Uczestnicy i terapeuci warsztatów działających przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przygotowali pierwszy pokaz mody w wykonaniu osób z niepełnosprawnościami. Celem wydarzenia, które odbyło się w gościnnych progach Wozowni, było zaprezentowanie talentów i kreatywności uczestników, ale główną myślą stała się chęć zamanifestowania i uświadomienia społeczeństwu, że są oni osobami dorosłymi, mającymi swoje marzenia, pragnienia, potrzebę miłości, a przede wszystkim godność.
- Jesteśmy dorosłymi kobietami i mężczyznami! - podkreślił z mocą pan Hubert, współprowadzący pokaz wraz z Marcinem Dziubą. - Pokazujemy bardzo różnorodne stroje, tak jak różny jest każdy z nas. Jesteśmy inni, a zarazem wszyscy tacy sami. Człowiek, osoba, istota, kobieta, mężczyzna.
Prezentowane kreacje były projektowane z myślą o konkretnej osobie, zostały zatem nie tylko uszyte na miarę, ale przede wszystkim miały oddać jej charakter, zainteresowania, podkreślić osobowość. Pojawiły się zatem suknie zwiewne i romantyczne, wieczorowe, podkreślające kobiecość, mieniące się światłem, fantazyjne męskie koszule, marynarki, smokingi, ale także praktyczna i pełna wygody odzież o charakterze sportowym z domieszką klasycznej elegancji lub pełna radosnej ekstrawagancji. Uwagę zwracały dodatki, jak obuwie, biżuteria, fantazyjne kapelusze i fantastyczne teczki, torby i torebki, przydające kreacjom dodatkowego waloru.
O oprawę fryzjerską zadbali uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu, zaś o makijaż Monika Magda i tancerki z Zespołu Fram. W wieczorowych fryzurach, dyskretnych, podkreślających urodę makijażach, modelki prezentowały się zjawiskowo.
- Stroje są po to, by podkreślić nasze piękno - zaznaczył ze sceny pan Hubert.
W modelki i modeli, którzy zaprezentowali na wybiegu kreacje przygotowane przez siebie i terapeutów, wcielili się uczestnicy warsztatów. Profesjonalnie, radośnie i entuzjastycznie zaprezentowali swoją autorską kolekcję, która w duchu ekologii powstała z odzieży z drugiego obiegu. Przy jej projektowaniu wykorzystane zostały elementy powstałe niemal we wszystkich pracowniach działających w WTZ. Było bajecznie kolorowo, pomysłowo, zaskakująco i można było poczuć powiew z paryskich wybiegów.
- Tarnobrzeg dzisiaj udowodnił, że moda nie zna ograniczeń. Było bardzo modnie, kreatywnie. Chciałabym podziękować wszystkim modelkom i modelom, którzy spisali się fantastycznie. Gratuluję wszystkim pracownikom warsztatów, gdyż doskonale wiem, ile pracy należy włożyć w przygotowanie kolekcji i pokazu - powiedziała obecna na pokazie Justyna Gamoń-Wesołowska, projektantka mody, prezes Fundacji Artystycznej GA MON, która ku zaskoczeniu i wielkiej radości organizatorów, zapowiedziała, iż modelki i modele z WTZ zostaną zaproszeni na wybiegi w tegorocznej edycji Nadwiślańskiego Fashion Week. Deklaracja spotkała się z ogromnym aplauzem.
- W roli modelek i modeli zaprezentowało się ponad 30 uczestniczek i uczestników warsztatów, którzy razem z nami w ciągu pół roku przygotowali kilkadziesiąt kreacji - mówiła Barbara Godzina, terapeuta zajęciowy, inicjatorka przedsięwzięcia. - Przedstawiliśmy kolekcję powstałą z ubrań z drugiego obiegu zainspirowaną pracami naszych uczestników, czyli tym, czym zajmują się na co dzień, malarstwem, haftem, ceramiką, a nawet stolarstwem. Połączyliśmy wszystkie te dziedziny, a efekt pozostawiamy do oceny publiczności. Mamy nadzieję, że podobało się, o czym świadczyły rozlegające się gromkie brawa. Chcieliśmy pokazać, na co nas stać, i jednocześnie uzmysłowić wszystkim, że uczestnicy warsztatów to osoby dorosłe, nie dzieci, jak zdarza się niektórym ich traktować. Dlatego też na zakończenie pokazu zwróciliśmy się do zgromadzonej publiczności z manifestem, wygłoszonym przez osoby uczęszczające do warsztatów.
- Było tak kolorowo, jak w piosence zespołu Dwa Plus Jeden, którą zaśpiewał w 1971 roku - "Chodź, pomaluj mój świat", która od początku pokazu mi brzmiała w głowie - mówił kierownik WTZ Cezary Jakubik.
I tą piosenką uczestnicy pokazu, mieniący się "kolorami całej Ziemi" pożegnali publiczność, wśród której byli ich rodzice, najbliżsi, przyjaciele, a także prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek z żoną.