Umowy na remonty i przebudowy miejskich ulic współfinansowanych z Polskiego Ładu podpisane.
Z problemami i poślizgiem niezawinionym przez tarnobrzeski samorząd rozpoczynają długo oczekiwane i ważne remonty dziesięciu ulic w mieście. Samorząd rozpoczął zadanie z tzw. pierwszego Polskiego Ładu: "Realizacja inwestycji miejskich z wykorzystaniem środków finansowych w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych - I".
Umowy z przedstawicielami wykonawców prac - Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego oraz PBI Infrastruktura Kraśnik - zostały podpisane 20 lutego w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega.
- Czeka nas rewolucja drogowa w Tarnobrzegu, rozpoczynamy bowiem remont dziesięciu ulic, na który długo czekaliśmy. Dzisiaj przyszedł wreszcie moment podpisania umów na jego realizację. Są to drogi położone w samym centrum miasta oraz na dwóch osiedlach - Serbinów i Dzików. Zadanie będzie realizowane w ramach tzw. pierwszego Polskiego Ładu, z którego samorząd otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 35 milionów złotych. Niestety perturbacje związane z wojną w Ukrainie, rosnąca inflacja przesunęły termin rozpoczęcia prac, ale dzięki rozmowom, także na szczeblu rządowym, dzisiaj jesteśmy szczęśliwcami, którzy podpisują umowy na realizację planowanych inwestycji - mówił podczas konferencji, w czasie której zostały podpisane umowy z wykonawcami, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Zadanie będą realizować firmy znane i sprawdzone, gwarantujące, że prace zostaną wykonane nie tylko w terminie i solidnie, ale dodatkowo nie spowodują zbyt dużych utrudnień, jakich obawiają się mieszkańcy.
Roboty zostały rozłożone na ponad 500 dni, tak, by nie doszło d blokady ruchu w mieście, i potrwają do sierpnia przyszłego roku. Niemniej z uwagi na duży zakres przedsięwzięcia należy się liczyć z wystąpieniem utrudnień. Dlatego też prezydent prosi tarnobrzeżan i użytkowników o wyrozumiałość i cierpliwość.
- Z pewnością nie zablokujemy miasta i wspólnie z firmami opracujemy najbardziej optymalne rozwiązania - zapewniała Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega. - Jeszcze w tym tygodniu przekażemy wykonawcom teren budowy.
Kosz trzech zadań to ponad 37 milionów złotych. Blisko 21 milionów złotych będzie kosztować największe z nich, czyli przebudowa ulic: M. Skłodowskiej-Curie, E. Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej oraz M. Dąbrowskiej, położonych w obrębie osiedla Serbinów. Na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego i Skłodowskiej-Curie powstanie rondo, zaś ta ostatnia zostanie połączona z drogą obwodową. Ponad 9 milionów samorząd wyłoży na remont ulic na osiedlu Dzików: prof. S. Tarnowskiego, ul. M. Marczaka, ul. Konfederacji Dzikowskiej. Długo zaś wyczekiwany remont ulic Moniuszki i Kochanowskiego, która od lat jest w fatalnym stanie, wyniesie nieco ponad 7 milionów złotych.