Nowy numer 39/2023 Archiwum

Na początek dzieło Wajdy

"Popiół i diament" Andrzeja Wajdy rozpocznie cykl filmowy "Krótka historia polskiego kina", który prezentowany będzie w Kinie Wisła w Tarnobrzegu.

Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Kin Studyjnych, w którą włączyło się Kino Wisła Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Celem projektu jest zapoznanie młodszego pokolenia z arcydziełami powojennej kinematografii polskiej, starszemu pokoleniu zaś ich przypomnienie. Przez kolejne dziesięć miesięcy będzie można obejrzeć klasykę filmów polskich reżyserów, wśród których, obok wspomnianego obrazu A. Wajdy, znajdą się: "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza (1959), "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza (1960), "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka (1960), "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa (1973), "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego (1976), "Aria dla atlety" Filipa Bajona (1979), "Gorączka" Agnieszki Holland (1981) i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego (1981). Wyboru tytułów dokonał dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Każdą projekcję poprzedzi krótki wykład wideo poświęcony sylwetce reżyserki lub reżysera oraz samemu obrazowi, który wprowadzi w tematykę dzieła, przybliżając realia polityczno-społeczne jego powstania.

- Przegląd "Krótka historia polskiego kina" zrodził się z... miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej - mówi Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych. - Będą to filmy, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem? - dodaje prezeska.

W inicjatywę SKS włączyły się 72 kina studyjne w 58 miastach z całej Polski.

Na początek dzieło Wajdy   TDK

Cykl otworzy już jutro we wtorek 21 lutego pokaz nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1958 roku. Seans rozpocznie się o godz. 12, bilety w cenie 12 zł można kupić przez internet lub w kasie TDK.

Więcej informacji na stronie Kina Wisła (TUTAJ).

Przegląd współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast