Fundacja Instytut Tertio Millennio organizuje XIX Konkurs Papieski, dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II.
Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "Z nadziei, która jest w nas".
Konkurs Papieski jest największą tego typu akcją odbywająca się w Polsce, która każdego roku przyciąga coraz szersze grono zainteresowanych. Od początku skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. W dotychczasowych osiemnastu edycjach wzięło udział ponad 85 tysięcy uczestników, nagrody zaś odebrało 527 laureatów. Głównym celem konkursu jest propagowanie myśli i działalności papieża Jana Pawła II wśród młodzieży. XIX Konkurs Papieski przebiega pod hasłem "Z nadziei, która jest w nas", zaczerpniętym z Listu apostolskiego do młodych z całego świata Parati semper napisanego przez Papieża Polaka w 1985 roku z okazji ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Młodzieży. "W ten sposób chciał napełnić młodych ludzi wiarą w to, że są nadzieją dla świata" – piszą organizatorzy.
Konkurs składa się z czterech etapów. Etap I, od 15 lutego do 15 marca, obejmuje test online złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu na stronie internetowej konkursu (TUTAJ) uczestnik ma możliwość rozwiązania testu z dowolnego komputera posiadającego dostęp do internetu, w okresie od 15 lutego do 15 marca 2023 r. Uczestnicy, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi na min. 51 proc., tj. 13 z 25 pytań, zostaną zakwalifikowani do II etapu konkursu.
Etap II potrwa od 20 marca do 28 marca, także będzie mieć formę testu online. Tematyka testu obejmie fragmenty z biografii i nauczania Jana Pawła II oraz zagadnienia ze wskazanych lektur, których lista podana jest na stronie konkursu (TUTAJ).
W etapie III (od 3 kwietnia do 8 maja) zadaniem uczestników będzie napisanie eseju w oparciu o nauczanie Jana Pawła II na temat podany w wiadomości od organizatora. Do III etapu zostanie zakwalifikowanych co najmniej 20 uczestników z każdego regionu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w II etapie. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do III etapu, zostaną o tym powiadomieni za pośrednictwem wiadomości elektronicznej do 29 marca.
Etap IV, który odbędzie się 3 czerwca, będzie polegał na ustnej obronie napisanego przez ucznia w III etapie eseju przed komisją finałową. Uroczyste gale finałowe kończące konkurs oraz wręczenie dyplomów i nagród odbędą się w poszczególnych ośrodkach regionalnych w dniu finału.
Etapy III i IV będą odbywały się na szczeblach regionalnych koordynowanych przez kilka ośrodków. Dla uczniów z diecezji sandomierskiej, zamieszkujących w województwie podkarpackim będzie to Kraków (koordynatorami są Tomasz Tęsny, Marta Czajka), w województwach lubelskim i świętokrzyskim - Lublin (koordynatorami są Marek Kurowski Konrad Ślizień-Kuczapski).
Nagrodą główną w każdym regionie będzie wycieczka do Rzymu. Przyznane zostaną także nagrody rzeczowe dla uczestników IV etapu konkursu. Ponadto rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Sławomir Stasiak poinformował, że z wielką radością przyzna 10 indeksów wrocławskiej uczelni zwycięzcom XIX edycji Konkursu Papieskiego z możliwością wyboru kierunku studiów: teologia i pedagogika, w roku ukończenia szkoły średniej.
Regulamin konkursu, nad którym patronat medialny objął "Gość Niedzielny", jest dostępny na stronie: https://konkurspapieski.pl/