Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stalowa Wola. Rocznica masowej deportacji

W Stalowej Woli uczczono 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji polskiej ludności cywilnej w głąb ZSRR, która rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się 12 lutego w parafii św. Floriana w Stalowej Woli Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji polskich rodzin deportowanych na Sybir. Uczestniczyli w nich przedstawicieli władz samorządowych z przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Sobierajem, Związku Sybiraków, organizacji pozarządowych i kombatanckich oraz harcerzy.

Stalowa Wola. Rocznica masowej deportacji

Następnie biało-czerwone kwiaty zostały złożono przy Pomniku Pamięci Matek Sybiraczek, który znajduje się obok kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Tam zapłonął również znicz pamięci dla tysięcy, często bezimiennych polskich matek Sybiraczek, bez których opieki wiele z dzieci nie przetrwałoby w morderczych warunkach Syberii i Kazachstanu.

Stalowa Wola. Rocznica masowej deportacji

Pomnik Pamięci Matek Sybiraczek w Stalowej Woli stanął z inicjatywy byłego radnego miejskiego i przewodniczącego Koła Związku Sybiraków Zbigniewa Paszkiewicza, który sam przeżył deportację i powrót do ojczyzny. Ufundowany przez Związek Sybiraków pomnik został uroczyście poświęcony 11 listopada 2010 r.  przez ordynariusza diecezji sandomierskiej bp. Krzysztofa Nitkiewicza.  

Stalowa Wola. Rocznica masowej deportacji

10 lutego 1940 roku w wyniku pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir przeprowadzonej przez NKWD, w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Decyzje o deportacjach podejmowane były przez najwyższe czynniki partyjne i państwowe ZSRS. Osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi byli zwłaszcza  Józef Stalin, szef NKWD Ławrientij Beria, jego zastępca Wsiewołod Mierkułow.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy