Nowy numer 21/2024 Archiwum

Infolinia w nowej siedzibie

Fundacja Q ma swoje nowe lokum i powraca ze swymi kultowymi wydarzeniami. Nie brakuje również nowości.

Będą ponownie snuć opowieści, będą muzycznie wędrować, edukować i bawić, a już teraz informują i pomagają. Wszystko dzięki własnej siedzibie, zlokalizowanej w urokliwym miejscu w Tarnowskiej Woli.

- Z powodu braku funduszy straciliśmy wcześniejsze lokum w Rozalinie, gdzie mieściło się Muzeum Opowieści. Zwyczajnie nie było nas stać na utrzymanie budynku. Biuro przenieśliśmy do Nowej Dęby. Cały czas jednak chcieliśmy powrócić do wszystkich naszych inicjatyw realizowanych w Rozalinie, czyli m.in. Uniwersytetu Ludowego, szkoły dziennikarstwa i wielu innych przedsięwzięć. W międzyczasie wybuchła wojna w Ukrainie i zajęliśmy się pomocą humanitarną. I tak zrodził się COP - Centrum Obywatelskiej Pomocy, czyli przestrzeń, w której chcemy połączyć wszystkie nasze aktywności. Od roku realizujemy projekt, dzięki któremu zakupiliśmy grunt oraz cztery kontenery. I to jest już nasze! - cieszy się Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q.

Infolinia w nowej siedzibie   Kontenery zostały poddane gruntownemu remontowi. Marta Woynarowska /Foto Gość

Nowa siedziba mieści się w Tarnowskiej Woli za dawnym zajazdem Leśne Kąty. Kontenery, jako że fundacja zakupiła używane, przechodzą obecnie generalny remont i adaptację pod konkretne cele, którym każdy z nich będzie służyć. Od tygodnia w jednym z nich mieści się biuro Infolinii Q, utworzonej przez Fundację na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, prowadzonej w ramach projektu realizowanego wspólnie z AIOM (International Action of the Order of Malta - Międzynarodowa Organizacja Pomocy w Walce z Głodem, Chorobami i Analfabetyzmem). Biuro obsługuje także wszystkie kontakty elektroniczne, a także zajmuje się publikacją bieżących informacji na stronach internetowych i profilach fundacji w mediach społecznościowych. Osoby potrzebujące pomocy mogą dzwonić pod numery 886 977 580 lub 886 977 530 od godziny 9 do 19 od poniedziałku do piątku. Infolinia obsługiwana jest zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim. Można również wysłać e-mail na adres infolinia@fundacjaq.pl lub zwrócić się za pośrednictwem mediów społecznościowych. O tym, jak potrzebne są tego typu kontakty, świadczy najlepiej liczba telefonów odebranych w ciągu ostatnich trzech tygodni - ponad 1600! Dzwoniący pytają niemal o wszystko. Jest jednak pewna grupa pytań najczęściej się pojawiających, dlatego też fundacja zamieści na swoich stronach odpowiedzi na nie. Infolinię obsługują w dużej mierze obywatelki Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły w Polsce nie tylko bezpieczną przystań, ale również pracę, zaoferowaną im przez Fundację Q.

Infolinia w nowej siedzibie   Wszystkie biura Fundacji Q mocno działają. Fundacja Q

- Wszystkie te informacje zostaną wzbogacone o tematyczne podcasty, poruszające ważne zagadnienia, np. handlu ludźmi czy inne zagrożenia czyhające na uchodźczynie i uchodźców - dodaje M. Kurnik.

Z wiosną wystartuje Bawialnia, czyli miejsce przeznaczone dla dzieci, które będzie można tam zostawić na czas potrzebny do załatwienia sprawy w urzędzie, wizyty u lekarza itp. Opiekę będą sprawować animatorzy.

- Mam nadzieję, że do wakacji uda się nam wystartować z weekendowymi warsztatami "Rodzic - Dziecko". Chcemy zaproponować parodniowe spędzenie czasu ze swymi pociechami pod namiotami, na łonie przyrody. I bardzo, bardzo chcemy wrócić do Festiwalu Wędrowiec. Mam nadzieję, że uda się to pragnienie zrealizować - mówi prezes Fundacji Q.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..