Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Muzyczna nagroda

W Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Stalowej Woli koncertowali młodzi pianiści z Ukrainy i Litwy.

Joris Mikužis z Litwy oraz Hanna Kozyak z Ukrainy zagrali koncert fortepianowy w ramach XVIII Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic". Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli od 10 lat jest bowiem partnerem organizowanego w Sanoku tego muzycznego spotkania młodych.

Stalowa Wola. Muzyczna nagroda

-To jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w euroregionie Karpat. Zjeżdża się tam zwykle około pół tysiąca uczestników z kilkunastu krajów Europy, których łączy pasja do muzyki fortepianowej. Forum to wartościowa propozycja edukacyjna dla młodych pianistów, która głównie koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną pianistycznie młodzieżą - powiedziała Katarzyna Warchoł-Garlicka z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Muzyczna nagroda

W Stalowej Woli co roku pojawia się natomiast delegacja muzyczna forum. W tym roku tworzyli ją właśnie J. Mikužis oraz H. Kozyak. - Ta dwójka młodych artystów koncertuje nie tylko w Europie, ale także poza jej granicami. Ich zaproszenie do Stalowej Woli i możliwość występu przed tutejszą publicznością to nagroda specjalna przyznana podczas ubiegłorocznej edycji forum - dodała pani Katarzyna.

W ubiegłym roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli młodzi pianiści występowali razem z Lwowską Orkiestrą Kameralną "Akademia".

Stalowa Wola. Muzyczna nagroda

- W tym roku zaprezentowali się sami pianiści. Ich repertuar był bardzo poważny i zróżnicowany jak na ich młody wiek. Poradzili sobie z nim znakomicie. Usłyszeliśmy między innymi utwory takich wybitnych kompozytorów jak F. Chopin, F. Mendelshon czy  F. Liszt, ale też mniej nieznanych dla przeciętego odbiorcy, jak ukraiński kompozytor M. Kołessa i czy argentyński A. Ginastera  - wylicza Magdalena Pamuła, prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, która koncert poprowadziła.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy