Nowy numer 13/2024 Archiwum

Od teorii względności do wiary

Czy biotechnologia, paleoantropologia, fizyka, matematyka mogą prowadzić do wiary? I jak się mają najnowsze odkrycia naukowe do opisów biblijnych?

Odpowiedzieć na te pytania będą starali się naukowcy, wykładowcy akademiccy, którzy poprowadzą zajęcia w letnim semestrze w Studium Filozofii i Teologii, działającym przy klasztorze dominikanów w Tarnobrzegu od 2021 roku, wcześniej zaś, od roku 2019, funkcjonujące jako Dominikańska Szkoła Wiary.

Od teorii względności do wiary  

- Nasze zaproszenie przyjęli biotechnolodzy, filozofowie, teolodzy, fizycy, którzy będą starali się znaleźć odpowiedź na pojawiające się wciąż kolejne pytania m.in. o początek wszechświata, pochodzenie człowieka, jakie w odniesieniu do opisów biblijnych stawiają nowe odkrycia naukowe. Nie zabraknie również refleksji nad miejscem i stanem człowieka we współczesnej stechnicyzowanej rzeczywistości - mówi o. Wojciech Banaś OP, opiekun Studium Filozofii i Teologii, doktor matematyki. - Pierwszy wykład zatytułowany "Bóg w świecie biologii molekularnej" już za tydzień, czyli 11 lutego, wygłosi dr hab. Tadeusz Pietrucha, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej. Jak zdradził mi, będzie mówił m.in. o DNA jako "języku Boga", o komórce jako wspaniałym mikrokosmosie i o wielkim fenomenie życia - informuje o. Wojciech.

Nie mniej interesujące i nieustannie rodzące pytania zagadnienie dotyczące pochodzenia człowieka w świetle wiary i ewolucji, a związane z odkryciami współczesnej paleoantropologii poruszy dominikanin o. Mariusz Tabaczek, doktor teologii systematycznej i filozoficznej, profesor i członek Instytutu Tomistycznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Będzie zatem mowa o opisie biblijnym opisie stworzenia Adama i Ewy i o tym co mówią najnowsze odkrycia paleoantropologii i jak te dwa obrazy stworzenia człowieka pogodzić.

- Pytanie czy biblijny obraz powołania do życia Adama i Ewy każe nam odrzucić współczesne osiągnięcia paleoantropologii, czy nasz gatunek powstał na drodze mono- czy poligenizmu, a zatem czy wywodzimy się od jednej pary o czym mówi Biblia, czy też od wielu? Odpowiedzi na te wszystkie jakże nurtujące pytania będzie można poznać 15 kwietnia - mówi dominikanin.

Majowy wykład dr Anny Starościc z Wydziału Filozoficznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II poświęcony będzie bardzo aktualnemu zagadnieniu sztucznej inteligencji i miejscu człowieka w technoczasach.

- Czy sztuczna inteligencja to jest coś dobrego, czy raczej mamy powody do obaw? Te wątpliwości postara się rozwiać wykładowczyni z KUL - dodaje o. Wojciech.

Letni semestr zakończy zaś 10 czerwca wykład dr. hab. Sławomira Leciejewskiego poświęcony teologii stworzenia a kosmologicznej genezie Wszechświata. Prelegent jest filozofem, teologiem i fizykiem, kierownikiem Zakładu Filozofii Nauki i Techniki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Będzie to wykład dotyczący relacji między biblijnym opisem stworzenia świata a teoriami fizycznymi odnoszącymi się do początku wszechświata. Ogólna teoria względności przyczyniła się do ogromnego postępu jeśli chodzi o całościowe spojrzenie na ewolucję wszechświata. Przy zastosowaniu równań OTW jesteśmy w stanie sięgnąć niemal do samego początku, kiedy czas istnienia wszechświata wynosił ułamek sekundy - mówi o. Wojciech. - Dzięki nim dysponujemy także dobrymi i sprawdzonymi modelami kosmologicznymi pokazującymi, że wszechświat w tych początkach był gorący i skondensowany do niewyobrażalnie małych rozmiarów. To wszystko nasuwa pytanie, czy ten początek zwany Wielkim Wybuchem, można odnieść do opisu początku świata rozumianego według biblijnego opisu stworzenia, objawienia, tradycji, nauczania Kościoła? Dowiemy się o tym już w czerwcu.

Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii skierowane jest do wszystkich - wierzących, niewierzących, wątpiących, poszukujących, dla każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę i i wiarę. Nie ma indeksów, wpisów potwierdzających udział, świadectw czy dyplomów na zakończenie danego semestru. Można uczestniczyć we wszystkich wykładach, ale również przyjść na wybrany, który wzbudza szczególne zainteresowanie. Nie obowiązują również zapisy. Jest natomiast wielka prośba ze strony organizatorów, by uczestnicy, jeżeli będą mieli taką wolę, zechcieli wesprzeć działalność studium wpłatą w wysokości 30 zł. Organizacja wykładów, zapraszanie naukowców z odległych ośrodków akademickich, którym należy zapewnić dojazd, zwrot kosztów, wymaga jednak pewnych nakładów finansowych. W tym roku akademickim Studium Teologii i Filozofii wsparł Fenix Metals sp. z o.o.

Pełne informacje o wykładach, terminach i godzinach znajdują się na stronie internetowej klasztoru tarnobrzeskiego (TUTAJ) i na jego fanpage’u, ponadto wywieszone są w kruchcie kościoła, Tarnobrzeskim Domu Kultury, Tarnobrzeskim Centrum Seniora, Dziennym Domu Senior+ przy ul. Sandomierskiej oraz Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego.

Od teorii względności do wiary   Klasztor dominikanów w Tarnobrzegu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy