Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Co za emocje!

Ponad 12.4 tys. mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2022 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

W sumie wypożyczono blisko 206,5 tys. tytułów, czyli o ponad 12 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wzrosła także liczba wypożyczonych audiobooków: z 7 297 do 7 875. Coraz większym powodzeniem cieszy się również wprowadzona niedawno usługa wypożyczania gier. Jak się okazuje, korzysta z niej spore grono użytkowników. Po planszówki i gry logiczne w 2022 r. sięgnięto 686 razy, a można wybierać w sumie już ze 145 tytułów.

Sala do słuchania audiobooków.

- Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli, po zawirowaniach związanych z obostrzeniami sanitarnymi i zamykaniem biblioteki, wzrasta. Dla przypomnienia w roku 2020 odwiedzający MBP wypożyczyli ponad 170 tys. książek, w roku 2021 było to już 195 tys., a w 2022 - 206,5 tys. - porównuje Ewa Biały, dyrektor MBP w Stalowej Woli.

Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech filiach, mają do dyspozycji ponad 244 tys. książek i niemal 8,3 tys. audiobooków. Na miejscu mogą zapoznać się z 97 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

- A co wypożyczano w 2022 roku najczęściej? Lektury szkolne. „Mitologia” Parandowskiego została wypożyczona 104 razy,  komiks „Szkoła Latania” - 92 razy, a  „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek - 63-krotnie. Jeśli chodzi o audiobooki, tu prym wiodły: „Zadziorna baronówna” Urszuli Gajdowskiej i „Wianek z lawendy” Agnieszki Olejnik. Najchętniej pożyczanymi grami były „Ubongo”, „Wsiąść do pociągu” i „Co za emocje!” - wylicza Tomasz Gotkowski z MBP w Stalowej Woli.

Katalog online MBP pozwala na zarezerwowanie przez czytelnika interesującej go książki. W minionym roku najdłuższej czekano na książkę „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens. Czekały na nią 23 osoby.

Stalowa Wola. Co za emocje!

W 2022 r. stalowowolska biblioteka zdobyła wyróżnienie w konkursie pt. „Świat w jednym miejscu”, organizowanym przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie. Została również doceniona za realizację jednego z najciekawszych pomysłów w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2022”, przeprowadzonego tym razem przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Stalowowolskie bibliotekarki i bibliotekarze zdobyli także nagrodę za najciekawszą relację z wydarzeń w ramach akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe”, zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwo Story House Egmont.

- Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie 23,5 tysiąca osób. Cześć z nich odbyła się w ramach projektu „Książka i biblioteka - lekiem na troski młodego człowieka”, dofinansowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dodała Beata Życzyńska, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych.

Innym projektem, który realizowała biblioteka, jest „Mała książka - wielki człowiek”. Dzięki niemu najmłodsi mieszkańcy Stalowej Woli mogą liczyć, przy zapisaniu ich do biblioteki, na bezpłatne wyprawki czytelnicze z Instytutu Książki. W 2022 r. wydano ich aż 140 w języku polskim oraz 5 w języku ukraińskim.

Stalowa Wola. Co za emocje!

Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, dostępnej poprzez stronę internetową MBP, czytelnicy mają również dostęp do 2,5 tysiąca publikacji archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety”, „Fety” oraz „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy