Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nie wyrzucaj puszki po groszku…

...tylko przekaż ją na zbiórkę prowadzoną przez Fundację Q, by wesprzeć ukraińskich żołnierzy.

Zbiórka prowadzona jest w Nowej Dębie, Rzeszowie, Katowicach i Krakowie, gdzie organizacja ma swoje biura i nie dotyczy ona tylko samych puszek metalowych po warzywach czy przetworach.

- Zbieramy wszystko, co jest w tej chwili potrzebne ludności cywilnej oraz żołnierzom ukraińskim walczącym na froncie. Stąd nasza ogromna prośba o przekazywanie m.in. wspomnianych puszek oraz wosku, świeczek, służących do wyrobu świec okopowych, dzięki którym wojskowi, przebywający przez wiele tygodni w okopach, mogą się trochę ogrzać, podgrzać jedzenie oraz oświetlić teren - wyjaśnia Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q.

Ponadto można przekazywać żywność o przedłużonym przechowywaniu, czyli konserwy, kasze, ryż, makaron, cukier. Wciąż bardzo potrzebna jest zimowa odzież, karimaty i grube śpiwory, gdyż wiele osób straciło i niemal codziennie traci dom, cały dorobek życia, a należy mieć świadomość, iż zima, zwłaszcza we wschodnich regionach Ukrainy, mocno różni się od aury za naszymi oknami.

- Temperatura utrzymuje się poniżej kilkunastu stopni, w dodatku dochodzi brak prądu, ogrzewania, a nawet wody. Wiele osób znalazło schronienie w zachodniej części Ukrainy, u rodzin, znajomych, w zbiorowych punktach, gdzie również borykają się, jak zresztą w całym kraju, z wielogodzinnymi wyłączeniami prądu i zimnem w pomieszczeniach mieszkalnych. Wyczerpują się im pieniądze, żywność drożeje z powodu wysokiej inflacji, są coraz większe braki różnych produktów. Potrzebne są także leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, na przeziębienie i ból gardła - mówi o sytuacji w Ukrainie M. Kurnik.

Nie wyrzucaj puszki po groszku…   Fundacja Q

Prezes Fundacji Q prosi również o przekazywanie powerbanków, małych i dużych lampek LED z wbudowanym akumulatorem lub zasilanych na USB, latarek, baterii, które ułatwią przetrwanie wieczornych ciemności, a dzieciom i młodzieży umożliwią naukę i odrabianie lekcji.

Dary można składać od poniedziałku do piątku, od godziny 10 do 18, w biurach Fundacji Q mieszczących się w Nowej Dębie przy ul. Jana Pawła II 4; w Rzeszowie przy Al. Rejtana 53, Centrum Handlowe Full Market, lokal 47; Katowicach przy ul. Warszawskiej 19 oraz Krakowie przy ul. Pawiej 5a, dworzec PKP, lokal obok Biedronki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy