Nowy numer 08/2024 Archiwum

Podkarpackie. UNHCR z pomocą uchodźcom

Uchodźcy wojenni z Ukrainy, pozostający w trudnej sytuacji, mogą liczyć na pomoc finansową.

Dotyczy ona osób przebywających w województwie podkarpackim, które są w ciężkiej sytuacji życiowej z powodu bezrobocia, niepełnosprawności lub przewlekłej choroby kogoś z członków rodziny, przekroczyły 60. rok życia i przede wszystkim przyjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Na pomoc mogą również liczyć kobiety w ciąży. Program, którego wykonawcą jest Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, realizowany jest przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (United Nations High Commissioner for Refugees - UNHCR).

By ułatwić osobom zainteresowanym wsparciem kontakt z biurem UNHCR, przedstawiciele organizacji odbywają wyjazdowe spotkania, podczas których dokonują weryfikacji oraz rejestracji ubiegających się o pomoc pieniężną. Jedno z nich i bynajmniej nie ostatnie - jak podkreśliła Elżbieta Piejko, wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet - gdyż kolejne jeszcze w bieżącym tygodniu, odbyło się w siedzibie Tarnobrzeskiego Centrum Wolontariatu.

- Zgłosiło się tak wiele osób, że za parę dni przedstawiciele UNHCR ponownie zawitają w Tarnobrzegu, by dokonać rejestracji pozostałych chętnych do skorzystania z pomocy finansowej. Niestety w ciągu jednego dnia może być zweryfikowanych i zarejestrowanych tylko 12 rodzin czy osób. Lista chętnych jest otwarta, nie ma tutaj żadnych limitów - zaznaczyła Elżbieta Piejko.

Program, polegający na wypłacie pieniędzy przez UNHCR, obejmuje wszystkie województwa.

- My, jako pracownicy biura w Rzeszowie, zajmujemy się Ukrainkami i Ukraińcami, którzy zamieszkali w województwie podkarpackim. Mogą oni uzyskać różnorodną pomoc, m.in. w kwestii wyrobienia dokumentów, dotarcia do lekarzy, w tym specjalistów, oraz pomoc finansową, czym zajmujemy się dzisiaj - poinformował Daniel Prakapowicz z rzeszowskiego oddziału UNHCR. - Będzie ona polegać na wypłacie trzech comiesięcznych transz pieniędzy w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny. W przypadku osoby samotnej będzie to 700 zł, zaś rodziny otrzymają 700 zł na pierwszą osobę i po 600 zł na każdą następną.

Osoby, które pozytywnie przeszły weryfikację i rejestrację, w ciągu dwóch tygodni otrzymają SMS z kodem BLIK, za pomocą którego będą mogły dokonać wypłaty pieniędzy w bankomacie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy