Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Radomyśl nad Sanem. Tablica dla leśnika

100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego uczczono w gminie Radomyśl nad Sanem i Nadleśnictwie Gościeradów.

W dawnej osadzie Brzóza w radomyskiej gminie poświęcono kapliczkę św. Huberta oraz odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci leśnika Walentego Flisa.

Jego postać przybliżył Mirosław Mach, nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów.

Radomyśl nad Sanem. Tablica dla leśnika

- W 1833 r., już po klęsce Powstania Listopadowego, Walenty Flis przeprowadził  w okolicy Brzózy oddziały  partyzanckie gen. Zaliwskiego przez kordon graniczny z Galicji  do Królestwa Kongresowego. Tropiony i schwytany przez władze austriackie zmarł w wieku 46 lat w trakcie śledztwa we Lwowie w 1836 roku - powiedział nadleśniczy Mirosław Mach.  

W kapliczce znalazł się także fragment bomby przywieziony z Bachmutu przez Roberta Bąka, Łowczego Okręgowego Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu, który jeździł z pomocą humanitarną na Ukrainę.

Radomyśl nad Sanem. Tablica dla leśnika

List okolicznościowy od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr

Delegacje leśników złożyły wieńce, kwiaty oraz znicze przy kapliczce. Uroczystość uświetnił chór Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 w asyście delegacji 5. Szczepu Harcerskiego „Brzask” w Zaklikowie oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Raróg” z Tarnobrzega.

Radomyśl nad Sanem. Tablica dla leśnika

Rocznicowe uroczystości zorganizował Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Nadleśnictwo Gościeradów, Koło Łowieckie „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem i Koło Łowieckie „Tur” w Zaklikowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy