Nowy numer 4/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Przystanki historyczne

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wdraża pomysł, którego efektem będzie powstanie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z punktów informacji o lokalnym dziedzictwie, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc.

Jest on realizowany w ramach projektu pt. „Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania”. - Projekt w 85 proc. jest finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a resztę dokłada budżet państwa. Prace nad nim trwają od ubiegłego roku. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli opracowało już materiały archiwalne, teksty i fotografie na potrzeby ścieżki dydaktycznej, z uwzględnieniem opinii mieszkańców, którzy wzięli udział w trzech konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w opracowanej przez muzealników ankiecie. Opracowane materiały historyczne, ale także praktyczne wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi punktami informacji historycznej wraz z oznaczeniem dojazdu drogami rowerowymi, posłużą do stworzenia szczegółowej mapy i aplikacji wspierającej działanie punktów informacji o lokalnym dziedzictwie - poinformowała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Przystanki historyczne

Mapa i aplikacja są już w trakcie realizacji. W tym roku muzealnicy zaplanowali natomiast nagranie wspomnień ze świadkami historii - seniorami, regionalistami, którzy chcieliby opowiedzieć o dawnym Rozwadowie, Pławie i Charzewicach, obecnych dzielnicach Stalowej Woli.

- Przy każdym przystanku odsłuchamy te kilkuminutowe wspomnienia o danym miejscu. Ponadto stanowiska informacji historycznej zostaną wyposażone w plansze informacyjne, zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, ławeczkę i stojaki na rowery - dodała pani Magdalena.

W drugiej połowie roku muzeum zaplanowało także szkolenie dla chętnych, którzy chcieliby zostać przewodnikami na nowej ścieżce turystycznej.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy