Nowy numer 4/2023 Archiwum

Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W najbliższą niedzielę 22 stycznia w Sandomierzu odbędą się uroczystości związane ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Uroczystości rozpocznie złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy mogiłach powstańców styczniowych na Cmentarzu Katedralnym. W dalszej części odprawiona zostanie Msza św. w kościele Świętego Józefa w Sandomierzu.

- Zapraszam na uroczystości związane z 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Oddajmy hołd powstańcom, którzy podjęli walkę z rosyjskim zaborcą o niepodległość Polski. Uroczystości odbędą się w kościele Świętego Józefa w Sandomierzu, w miejscu szczególnie związanym narodowym zrywem roku 1863. Klasztor oo. Reformatów zapisał piękną kartę w walce Polaków o wolność Ojczyzny, tu odbywały się manifestacje patriotyczne a bracia reformaci mocno zaangażowali się w przygotowania powstańcze i zapłacili za to kasatą klasztoru przez władze rosyjskie. Złożymy kwiaty i zapalimy znicze w miejscu, w którym Sandomierzanie postawili w 1863 roku krzyż z koroną cierniową, symbolizującą cierpienia polskiego narodu. Umieszczono na nim napis "Pamięci ofiar poległych w dniu 25 i 27 II i 8 IV 1861 roku w Warszawie - miłość, równość i braterstwo Polaków''.  Zapalając znicze na mogiłach trzech powstańców: Ignacego Marynowskiego, Lamberta Nejmarka, Ks. Tomasza Sokalskiego, spoczywających na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu, w sposób symboliczny przywracamy pamięć o wszystkich bohaterach Powstania Styczniowego, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce - mówi poseł Marek Kwitek. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy