Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Sandomierz. Rekordowa frekwencja

Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, podsumował ubiegły rok i poinformował o tegorocznych wystawienniczych planach tej kulturalnej placówki.

Konferencja prasowa odbyła się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Dr Mikołaj Getka-Kenig był bardzo zadowolony z frekwencji w 2022 roku, ponieważ Muzeum Zamkowe w Sandomierzu odwiedziło wówczas ponad 65 tys. osób, czyli nie tylko znacznie więcej niż roku temu (prawie 48 tys.), ale także o wiele więcej niż w roku przed pandemią (około 45 tys.).

Dyrektor podkreślił, że taka duża liczba zwiedzających to efekt kilku interesujących wystaw czasowych, które muzeum zorganizowało w zeszłym roku, w tym przede wszystkim ekspozycji: „Nabytki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 2020-2021”, „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1778-1792”, „Jagieło - Matejko. Król w twórczości Mistrza” oraz „Chotyniec - wrota do antycznej Scytii”.

- Były to wystawy, poza pierwszą, zorganizowane we współpracy z różnymi polskimi instytucjami muzealnymi, również tymi największymi, jak Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Kielcach, Archiwum Główne Akt Dawnych czy Biblioteka i Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu - wylicza dr Mikołaj Getka-Kenig.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu ma nadzieję, że w tym roku liczba zwiedzających jeszcze się zwiększy, a to za sprawą trzech interesujących wystaw czasowych.

Pierwsza, którą będzie można zobaczyć już w lutym (potrwa do końca maja), to „Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”. Pokazane zostaną na niej mapy od XVII wieku do II wojny światowej. Wystawa będzie zorganizowana w partnerstwie z Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie, które zaprezentuje różne geodezyjne i kartograficzne przyrządy wykorzystywane do tworzenia map.

Druga z wystaw, „Jerzy Ossoliński - magnat Sandomierza” (największa i najważniejsza z tegorocznych), czynna będzie w okresie letnim, od czerwca do września, a partnerem Muzeum Zamkowego w Sandomierzu będą między innymi Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie i Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu.

Jesienią natomiast w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu pokazana będzie wystawa poświęcona w całości pamięci Janusza Kamockiego, honorowego obywatela Sandomierza, znakomitego etnografa związanego przede wszystkim z Krakowem, zaangażowanego w działalność patriotyczną podczas II wojny światowej, a wywodzącego się ze znanej w powiecie sandomierskim ziemiańskiej rodziny Kamockich herbu Jelita. Ta wystawa powstanie we współpracy z IPN w Kielcach. Okazją do jej zorganizowania są dary otrzymane przez sandomierskie muzeum od spadkobierców Janusza Kamockiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy