W Tarnobrzegu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bohaterskiej śmierci Władysława Jasińskiego ps. "Jędruś".
Pod pomnikiem Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" zapalona została świeczka ich założycielowi i pierwszemu komendantowi.
W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych – prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, zastępca burmistrza Koprzywnicy Mirosław Kępa, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy, Jednostka Strzelecka 2002, klasa mundurowa Zespołu Szkół im. ks. S. Staszica, Hufiec ZHP w Tarnobrzegu i harcerze z Łodzi oraz mieszkańcy miasta.
- 80 lat temu w potyczce z żandarmerią niemiecką zginął Władysław Jasiński, legendarny "Jędruś". Był nie tylko żołnierzem, partyzantem, ale także, co mocno podkreślam, wizjonerem, człowiekiem uważającym, że walka nie jest najważniejszym przejawem patriotyzmu, ale głównie praca i nauka dla przyszłych pokoleń. Stąd jego decyzja najpierw o podniesieniu słowa do rangi broni w walce z okupantem i wydawaniu pisma "Odwet", potem stworzenie leśnej szkoły, kończącej się maturą, założenie podchorążówki i wychowanie ludzi, nie tylko idących za nim w bój, ale także strażników wartości, które im wpoił, czyli praca i nauka dla wolnej ojczyzny - mówił o Władysławie Jasińskim Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, które wraz z Jednostką Strzelecką 2002 im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Jędrusie" od lat jest głównym organizatorem obchodów rocznicy śmierci "Jędrusia".
Prezydent Tarnobrzega podziękował muzeum i Strzelcowi za coroczny hołd składany bohaterowi i dbałość o pamięć o nim. Podziękował również przedstawicielom IPN za wsparcie finansowe remontu pomnika "Jędrusiów".
- Cieszę się z obecności delegacji IPN. To dzięki potężnemu wsparciu tej instytucji udało się nam odnowić ten pomnik, stojący tutaj od lat 80. ubiegłego wieku. Wrósł już w historię naszego miasta i powinien być przykładem, jak należy dbać o pamięć historyczną. Dziękuję instytutowi bardzo, bo dzięki niemu odnowionych w Tarnobrzegu monumentów jest więcej. Dzięki temu miasto znalazło się w gronie samorządów uhonorowanych przez prezesa IPN statuetką "Za zaangażowanie w opiekę nad Miejscami Pamięci Narodowej, propagowanie tradycji patriotycznych i wspieranie ustawowych działań Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział Dariusz Bożek.
Jak co roku uczestnicy rocznicowych obchodów byli świadkami złożenia ślubowania przez nowych członków Strzelca.
Uroczystość zakończył Apel Poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku "Jędrusiów".