Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Orszaki Trzech Króli w diecezji sandomierskiej [zapowiedź]

Blisko 30 orszaków Trzech Króli przejdzie ulicami parafii na terenie diecezji sandomierskiej w święto Objawienia Pańskiego pod wspólnym hasłem: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".

W Sandomierzu orszaki po Mszach św. wyruszą o 12.00 równolegle z trzech kościołów: Podwyższenia Krzyża Świętego, Nawrócenia św. Pawła i Matki Bożej Królowej Polski. Spotkanie orszaków, pokłon Dzieciątku i wspólne kolędowanie odbędą się na Rynku Starego Miasta około godz. 13.00. Do orszaku z kościoła Matki Bożej Królowej Polski dołączą wierni z katedry. Do kolumny z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego dołączą wierni z parafii św. Józefa.

W Staszowie Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30. w kościele św. Barbary, natomiast orszak z kościoła Ducha Świętego odbędzie się po Mszy św. o godz. 12.15. Dwie kolumny spotkają się przy szopce na Rynku.

W Ostrowcu Świętokrzyskim orszak gwieździsty wyruszy z parafii Matki Bożej Saletyńskiej o godz. 12.30, św. Jadwigi o godz. 12.30, św. Michała o godz. 13.00. Spotkanie na Rynku o godz. 13.30.

W Tarnobrzegu Orszak Trzech Króli odbędzie się w formie gwiaździstej, czyli uczestnicy wyruszą z parafii Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Dobrego Pasterza, św. Barbary, Chrystusa Króla i Wniebowzięcia NMP, by o godz. 12.00 spotkać się na placu B. Głowackiego, gdzie będzie się wspólne kolędowanie i zawierzenie Świętej Rodzinie.

W Stalowej Woli miejski orszak wyjdzie z parafii Matki Bożej Szkaplerznej, następnie zawita do parafii Zwiastowania Pańskiego (o. kapucyni), potem dojdzie do parafii Opatrzności Bożej i zakończy się w parafii św. Floriana.

W Janowie Lubelskim Orszaki Trzech Króli wyruszą z obu parafii: św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi, po Mszach św. o 12.00 i przejdą na Rynek, gdzie ok. 13.15-13.30 pokłon oddadzą Trzej Królowie. Następnie będzie wspólne kolędowanie oraz zawierzenie miasta Dzieciątku Jezus.

Orszaki Trzech Króli odbędą się także w parafiach w: Koprzywnicy, Osieku, Skotnikach Sandomierskich (Ostrołęka), Sulisławicach, Potoku Stany, Modliborzycach, Brzezinach, Bidzinach, Ożarowie, Słupi, Koniemłotach, Piórkowie, Łagowie, Połańcu, Nowej Dębie, Woli Baranowskiej, Opatowie, Łętowni, Radomyślu nad Sanem, Gorzycach.

Z inicjatywy Caritas Diecezji Sandomierskiej w tym dniu odbędzie się także zbiórka żywności, tj. konserwy: mięsne, rybne, pasztety, itp., które zostaną przekazane osobom potrzebującym w Ukrainie.

Orszaki Trzech Króli organizowane od wielu lat wpisały się na dobre w tradycję polskich parafii. Scenariusz ulicznych jasełek wszędzie będzie podobny, oparty na ewangelicznym przekazie – wędrówki za Betlejemską Gwiazdą Mędrców ze Wschodu, którzy w ubogiej, niepozornej szopie pragną odkryć prawdziwego Boga.

Nieodzownym elementem każdego orszaku będzie radosne kolędowanie wiernych idących za osobami ubranymi w barwne królewskie stroje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy