Już 30 grudnia w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego zostanie otwarta niezwykła wystawa, której motywem przewodnim jest - róża.
Ponad 150 obiektów - obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła przybliży nam bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników.
- Wystawa będzie oparta na scenariuszu ekspozycji pt. „Róża do wszystkich rzeczy…”, która została opracowana i zrealizowana w 2019 r. przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W jej stalowowolskiej odsłonie znajdą się też liczne lokalne odniesienia. Róże na obrazach przybierają postać martwych natur, są elementami portretów i dekoracji. Poza motywem wiodącym wystawa ma pokazać wielość znaczeń kulturowych tej szlachetnej rośliny oraz bogactwo tematu w ujęciu artystycznym, symbolicznym, religijnym, metaforycznym oraz botanicznym i wreszcie w wymiarze regionalnym z podkreśleniem ogrodniczych pasji przedstawicieli rodu Lubomirskich z Charzewic - wyjaśniła Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Na ekspozycji oprócz twórczości Alfonsa Karpińskiego będą też prezentowane obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Pankiewicza, Bolesława Biegasa, a także malarstwo dawne - XVII- i XVIII-wieczne portrety.
Dodatkowo na ekspozycji znajdzie się też porcelana i fajans z najsłynniejszych europejskich manufaktur, a także rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży. Wystawa będzie okazją do zaprezentowania nowego nabytku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli - obrazu „Kwiaciarki” Alfonsa Karpińskiego.
Wernisaż wystawy, którą będzie można oglądać do 21 maja 2023 r., odbędzie się w piątek 30 grudnia o godz. 17 na parterze Galerii Karpińskiego.