Nowy numer 39/2023 Archiwum

Woda w roli głównej

Bohaterką dziewiątego już konkursu fotograficznego ogłoszonego przez Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu była woda.

Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy prezentującej zdjęcia nadesłane przez uczestników odbyły się w siedzibie Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.

- Tematem tegorocznego konkursu była woda jako dar natury i zarazem jej część. Liczyliśmy, że uczestnicy ukażą ją w różnych stanach skupienia, różnorodne role jakie odgrywa w przyrodzie, świecie, życiu - mówi Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Natura 2000. - I co ciekawe, inwencja twórcza fotografów przerosła nasze oczekiwania. Zdobywcy pierwszych miejsc na przykład pokazali siłę wody w krajobrazie, który sama tworzy, przekształca, ale nierzadko czyni to dzięki ingerencji zwierząt. Temat zatem został potraktowany bardzo szeroko i twórczo.

Na konkurs we wszystkich trzech kategoriach wiekowych (I kategoria - uczniowie szkół podstawowych, II kategoria - uczniowie szkół średnich, III - studenci oraz osoby dorosłe) wpłynęły 34 fotografie, które oceniła komisja konkursowa w składzie: Aneta Motyka, Konrad Niedźwiedź (oboje reprezentujący Centrum Natura 2000) oraz Piotr Pawlik, zdobywca I miejsca w ubiegłorocznym konkursie fotograficznym.

- Bardzo interesujące zdjęcia, niebanalna treść i doskonały warsztat, mimo iż wszyscy uczestnicy to amatorzy. Ta ostatnia rzecz, przyznaję, nas zaskoczyła, bo ze  wszystkich zdjęć przebija niekwestionowany kunszt fotograficzny. Niełatwo było wyłonić laureatów - wyjawia K. Niedźwiedź.

Woda w roli głównej   Julia Walska zajęła pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych. Marta Woynarowska /Foto Gość

W konkursie wzięli udział ubiegłoroczni uczestnicy, ale pojawili się także nowi autorzy, zwłaszcza w grupach młodych. W gronie najstarszych byli niemal stali bywalcy. Zdobywcą I nagrody został Leszek Kopeć, którego fotografia w minionym roku zajęła drugie miejsce.

- Zdecydowałem się na udział zarówno w ubiegłorocznej, jak i obecnej edycji konkursu, albowiem chciałem pokazać swoje osiągnięcia, że coś mi się udaje, zwłaszcza, że jestem amatorem samoukiem - wyznał Leszek Kopeć. - Konkursy ogłaszane przez Centrum Natura 2000 odpowiadają moim zainteresowaniom, gdyż zdecydowanie preferuję fotografię przyrodniczą, krajobrazy. Często wyjeżdżam w okolice Tarnobrzega, gdzie jest wiele interesujących i pięknych miejsc. Zdjęcie, które przyniosło mi główne laury przedstawia Żupawkę w Wydrzy. Wykonałem je na dłuższym czasie. Podczas wakacji zaś najchętniej zapuszczam się do Puszczy Białowieskiej, która dla fotografów przyrody jest prawdziwym rajem. Moje fotografie publikuję w internecie na ogólnopolskim blogu fotograficznym, gdzie mam swoją galerię "Tylko echo".

Zdjęcia laureatów prezentowane są na wystawie pokonkursowej w siedzibie Centrum Natura 2000.

Laureaci konkursu fotograficznego

Woda w roli głównej   Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Woda w roli głównej   Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Woda w roli głównej   Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Woda w roli głównej   Marta Woynarowska /Foto Gość

 

Woda w roli głównej   Marta Woynarowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast