Nowy numer 17/2024 Archiwum

Orszak powraca

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Tarnobrzega ponownie przejdzie Orszak Trzech Króli.

Po przerwie spowodowanej pandemią Tarnobrzeg powraca do tradycji wspólnych i radosnych obchodów Epifanii. Tym razem towarzyszyć im będzie dodatkowa atrakcja - konkurs szopek z motywem lasowiackim. Kraków ma swój słynny, mający ponad 80-letnią tradycję Konkurs Szopek Krakowskich, Tarnobrzeg zaś dopiero rozpoczyna swoją tradycję tworzyć. I tak, jak szopki krakowskie obowiązkowo muszą zawierać elementy zabytkowej architektury królewskiego miasta, tak tarnobrzeskie będą odwoływać się do kultury i wzorów lasowiackich.

- Orszak Trzech Króli w naszym mieście organizujemy po raz 9. Z powodu ograniczeń pandemicznych nie mogliśmy wyjść tłumnie, zaś orszaki odbywały się w parafiach, ale w mniejszej, symbolicznej formie. Tym razem w piątek 6 stycznia powracamy do ogólnomiejskiego świętowania - zapowiada Joanna Szmuc, dyrektorka Publicznych Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, które wraz z miejscowymi parafiami są organizatorami tarnobrzeskiego Orszaku Trzech Króli.

Orszak tradycyjnie będzie miał gwiaździsty charakter, na spotkanie w sercu miasta przewidziane ok. godz. 12 wyruszą wierni z kilku parafii: pw. Miłosierdzia Bożego (po Mszy św. o godz. 10), Matki Bożej Nieustającej Pomocy (po Mszy o godz. 10), Chrystusa Dobrego Pasterza (po raz pierwszy), św. Barbary (po Mszy o godz. 9.30) i Chrystusa Króla (po Mszy o godz. 10.30). Po Mszy o godz. 11 dołączą także wierni z parafii ojców dominikanów, by wspólnie z innymi kolędować, złożyć wraz z Trzema Monarchami hołd Bożemu Dziecięciu i oddać się w opiekę Matki Bożej Dzikowskiej. Z racji przypadającej w zbliżającym się roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, organizator orszaków w całej Polsce - Fundacja "Orszak Trzech Króli" - postanowiła uczcić ten fakt poprzez nawiązanie do niego w haśle, które towarzyszyć będzie uczestnikom przemarszów: "Prowadzi nas gwiazda".

- Gwiazda to nieodłączny element astronomii, czyli dziedziny nauki, w której Kopernik ma wiekopomne zasługi. I ta gwiazda będzie znakiem, za którym podążą uczestnicy orszaków. Ponadto w  przyszłym, czyli 2023 r., przypadnie 800. rocznica zorganizowania we włoskim Greccio pierwszej żywej szopki bożonarodzeniowej za sprawą św. Franciszka z Asyżu. Jest to zachęta dla uczestników orszaku, by zechcieli wykonać własne szopki na konkurs, którego rozstrzygnięcie nastąpi na rynku w uroczystość Trzech Króli. Prace mogą być wykonane wspólnie przez dzieci, rodziców, dziadków. Bardzo nam zależy, by zawierały jak najwięcej elementów wykonanych własnoręcznie, nie zaś gotowych, i obowiązkowo mają uwzględnić motyw lasowiacki. Szopki można składać w parafiach, zgodnie z podawanymi przez nie terminami, lub u nas, w szkole, do 22 grudnia - informuje J. Szmuc.

Świętowanie zakończy odtańczenie poloneza, do którego zaproszeni są wszyscy uczestnicy tarnobrzeskiego Orszaku Trzech Króli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy