Rok pod znakiem miodu

Tarnobrzescy pszczelarze podziękowali za udany jubileuszowy rok.

Dziękczynienie odbyło się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny na os. Miechocin, gdzie przed rokiem we wspomnienie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, zainaugurowane zostały obchody 100. rocznicy powstania Powiatowego Koła Pszczelniczego w Tarnobrzegu. Podczas Eucharystii członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy w darze ofiarnym złożyli m.in. paschał z wosku pszczelego.

- Tak, jak zapowiedzieliśmy we wrześniu, podczas centralnej uroczystości jubileuszowej, która odbyła się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na os. Dzików, dzisiaj, podczas zakończenia obchodów 100-lecia powstania pierwszej tarnobrzeskiej organizacji pszczelarskiej, podziękowaliśmy Panu Bogu za mijający rok, który chociaż pracowity, okazał się dla nas bardzo łaskawy - podkreślił Mieczysław Rawski, prezes RKP w Tarnobrzegu.

Rok pod znakiem miodu   Ks. Krzysztof Nowak, administrator parafii pw. św. Marii Magdaleny, prezentuje ofiarowany paschał. Marta Woynarowska /Foto Gość

Podczas Mszy św. dziękowano za kończący się rok i jednocześnie modlono się o Boże błogosławieństwo dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych członków koła. - W ciągu 5 lat, jak sprawuję funkcję prezesa, z naszego koła odeszło opiekować się niebieskimi pasiekami siedmiu pszczelarzy - dodaje M. Rawski. - A naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać.

Jubileuszowy rok był dla tarnobrzeskich pszczelarzy podwójnie pracowity - zajmowali się, jak zwykle, swoimi pasiekami i dodatkowo organizowaniem szeregu wydarzeń, które znalazły się w programie obchodów.

Rok pod znakiem miodu   Spotkanie pszczelarzy, ich rodzin i przyjaciół w domu osiedlowym. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Zaczęliśmy od wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka, na której pokazaliśmy zabytkowe narzędzia, sprzęt używany przez pszczelarzy, nie zabrakło również literatury specjalistycznej, archiwalnych fotografii i dokumentów. Towarzyszyły jej konkursy - literacki i plastyczny. Prace zgłoszone do tego ostatniego trafiły na plakaty oraz do kalendarza na 2023 rok. Ważnym przedsięwzięciem było wydanie książki autorstwa Marii Pałkus "O pszczołach, pszczelarzach i ich zrzeszeniach - w setną rocznicę utworzenia Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego w Tarnobrzegu". Udało się nam odtworzyć kronikę koła. Spotykaliśmy się z uczniami tarnobrzeskich szkół, nasza koleżanka zaś zorganizowała dla nich warsztaty wytwarzania wosku pszczelego. Wreszcie we wrześniu odbyły się główne obchody jubileuszowe. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w tych działaniach, władzom miasta i naszym sympatykom - mówi Witold Niezgoda, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu.

Rok pod znakiem miodu   Pszczelarze przełamali się opłatkiem. Marta Woynarowska /Foto Gość

Dzisiejsze dziękczynienie zakończyło spotkanie opłatkowe z udziałem zaprzyjaźnionych kół pszczelarzy z Sandomierza i Dwikóz oraz duszpasterzy miechocińskiej parafii.

Powiatowe Koło Pszczelnicze w Tarnobrzegu powstało 26 marca 1922 r., a inicjatorem jego powołania był Józef Chalcarz, pszczelarz, sędzia, działacz społeczny, który tego dnia zarejestrował organizację we Lwowie, stolicy województwa lwowskiego. Była to pierwsza organizacja w Tarnobrzegu, zrzeszająca miejscowych pasieczników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..