Nowy numer 49/2023 Archiwum

Dobro nagrodzone

Fundacja Q, będąca częścią Grupy Parasol, oraz jej prezes i współzałożyciel Marcin Kurnik zostali laureatami dwóch ważnych nagród.

Był to wyraz docenienia za pracę włożoną w niesienie pomocy obywatelkom i obywatelom Ukrainy, napadniętej przez Federację Rosyjską, a także w szerzenie idei wolontariatu.

- Od początku wojny w Ukrainie organizacje pozarządowe z województwa podkarpackiego były bardzo aktywne i te duże, i te małe. Podkarpacka Federacja Organizacji Obywatelskich "Parasol", której zalążki zaczęły się tworzyć w ubiegłym roku, pozwoliła skoordynować i natychmiast podjąć działania na granicy polsko-ukraińskiej oraz w głębi naszego kraju, czyli wszędzie, gdzie potrzebne było wsparcie. Tą naszą aktywność dostrzegł Narodowy Instytut Wolności i zgłosił nas do 7. edycji Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego" w kategorii "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt". Miałem wielką przyjemność wraz z grupą przyjaciół z Parasola odbierać tę nagrodę od pary prezydenckiej, albowiem prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Ta nagroda okazała się dla nas tym ważniejsza, że pani prezydentowa w rozmowie z nami wykazała doskonałą, wręcz szczegółową znajomość naszych przedsięwzięć. Wiedziała gdzie, jak i komu pomagaliśmy, jakie inicjatywy podejmowaliśmy. To było szalenie zaskakujące i dowartościowujące, bo nie byliśmy jakąś anonimową grupą, tylko ludźmi, pracą których Agata Kornhauser-Duda żywo się zainteresowała - podkreśla Marcin Kurnik. - To bardzo miłe, że ktoś docenia twoją robotę. Minęło 9 miesięcy wojny i nadal pracujemy, piszemy kolejne wnioski, realizujemy kolejne projekty związane z pomocą obywatelkom i obywatelom Ukrainy. W naszej fundacji pojawiło się 40 osób, które pracują, w tym 25 Ukrainek. Z organizacji zajmującej się stricte kulturą staliśmy się grupą charytatywną, pozyskującą środki zewnętrzne na pomoc Ukrainie - dodaje M. Kurnik, który został także laureatem 6. edycji nagrody Koalicja Liderzy Pro Bono "Wolontariat kompetencji".

Ta osobista nagroda przysporzyła laureatowi wiele radości, ale także lekko speszyła, jak wyznaje, gdyż zawsze czuje się jednym z trybików pracujących w grupie.

- Podczas rozdawania nagród dowiedziałem się, że jestem nosicielem kompetencji, którymi zarażam innych - dodaje z uśmiechem.

Przyznanie nagrody odbyło się podczas 10. Konferencji Koalicji Pro Bono "Wolontariat pracowniczy - współpraca dla Ukrainy, wyzwania przyszłości, raportowanie ESG".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy