Nowy numer 4/2023 Archiwum

Tarnobrzeg. Koncert na dwa fortepiany

W piątkowy wieczór w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia szykuje się prawdziwa fortepianowa uczta.

Tarnobrzescy melomani będą mieli okazję wysłuchać nieczęstego koncertu na dwa fortepiany, przy których zasiądą ceniony pianista i kameralista, adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Tomasz Gumiela oraz doskonały pianista, w Tarnobrzegu znany jednak głównie jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, Paweł Paradowski.

- Winny pomysłowi zorganizowania koncertu jest Chopin i konkurs pianistyczny jego imienia, który odbył się w ubiegłym roku. Co pięć lat, kiedy odbywa się ten najważniejszy z Chopinowskich konkursów, przypominają mi się miłości z minionych lat, kiedy byłem jeszcze koncertującym muzykiem. Zasiadłem więc do instrumentu i zacząłem grać, zarywając noce, ale sprawiało mi to tym razem ogromną przyjemność. Nie bez znaczenia było tu moje zauroczenie kunsztem uczestniczki konkursu, rosyjsko-armeńskiej pianistki Evy Gevorgyan, prezentującej bliski mi gust muzyczny. Zacząłem grać coraz więcej i żona stwierdziła w końcu: "Zrób z tym coś". Przed laty grałem z koleżanką ze studiów na dwa fortepiany i całkiem dobrze nam szło, więc zdecydowałem się na tę samą formułę - zdradza genezę piątkowego koncertu Paweł Paradowski.

Zabrzmią kompozycje na jeden i na dwa fortepiany, które można usłyszeć w największych salach koncertowych świata.

- Zanurzymy się głównie w klimaty romantyczne. Będzie więc duża forma - Fantazja f-moll Franza Schuberta, epigona klasycyzmu i prekursora romantyzmu, ponadto Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Ferenca Liszta oraz późniejszych twórców: Clauda Debussy'ego, Ignacego Jana Paderewskiego, a na zakończenie wybrzmią nieco brazylijskie rytmy - mówi P. Paradowski. - Bardzo się cieszę na ten występ, od 20 lat bowiem nie koncertuję. Pragnę podzielić się z publicznością radością, jaką sprawia mi w tym momencie granie - dodaje.

Koncert odbędzie się 2 grudnia o godz. 18.30 w sali koncertowej PSM w Tarnobrzegu. Wstęp wolny. Osoby, które zechcą, będą mogły dowolnymi datkami wesprzeć Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą (Dom Dziecka) w Tarnobrzegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy