Nowy numer 4/2023 Archiwum

Bieszczadzkie jeziora pod palcami

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu odbyła się promocja przewodnika "Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami".

Jest to najnowsza publikacja Fundacji "Szansa dla Niewidomych - Tyflopunkt" w Rzeszowie, adresowana do osób z dysfunkcją wzroku.

- Przewodnik ma promować Jeziora Solińskie i Myczkowskie oraz atrakcje, jakie można spotkać nad samymi akwenami oraz w miejscowościach położonych wokół nich, ale wśród konkretnej grupy odbiorców, a są nimi osoby niewidome lub słabowidzące. W książce mamy druk transparentny, a zatem powiększony czarnodruk i tekst pisany alfabetem Braille’a oraz tyflografiki, czyli wypukłe rysunki, które osobom z dysfunkcją wzroku pozwalają zapoznać się z budynkami, różnego rodzaju obiektami za pomocą dotyku. Jest spore grono ludzi pragnących zwiedzać, podróżować i m.in. z myślą o nich powstał przewodnik - mówi Elżbieta Markowska, przedstawicielka rzeszowskiego oddziału Fundacji "Szansa dla Niewidomych".

Bieszczadzkie jeziora pod palcami   Przewodnik skierowany jest do osób niewidomych i słabowidzących. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu

W sierpniu został zorganizowany trzydniowy wyjazd turystyczno-rehabilitacyjny nad Jeziora Solińskie i Myczkowskie dla niewidomych i słabowidzących mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

- Celem dzisiejszego spotkania w bibliotece oraz promocji przewodnika jest przekonanie niezdecydowanych, by udali się w tę piękną bieszczadzką krainę, bo naprawdę warto - zachęca E. Markowska.

W trakcie spotkania w Filii nr 1 MBP osoby niewidome i niedowidzące otrzymały bezpłatne egzemplarze publikacji. Książka będzie również dostępna w tarnobrzeskiej bibliotece oraz miejscowym Kole Polskiego Związku Niewidomych. Po jednym egzemplarzu fundacja przekaże Urzędowi Miasta Tarnobrzega i Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu.

Przewodnik trafił również do instytucji i niewidomych z powiatów rzeszowskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i jarosławskiego.

Publikacja powstała w ramach projektu "Turysta z niepełnosprawnością wzroku w krainie bieszczadzkich jezior".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy