Stan sprzętowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurozwękach powiększył się o nową pompę szlamową wykorzystywaną w walce ze skutkami powodzi i podtopień oraz o deskę ortopedyczną służącą do transportu poszkodowanych. Sprzęt ufundowany przez Fundację Enea przekazała druhom Enea Połaniec.
Dzięki wsparciu Fundacji Enea podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie OSP w Kurozwękach, do rąk strażaków trafił sprzęt do usuwania skutków powodzi oraz ratownictwa medycznego. W wydarzeniu udział wzięła m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, która podziękowała ochotnikom za ich ciężką pracę.
– Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja, aby podkreślić jak ważną misję pełnią Ochotnicze Straże Pożarne. To nie tylko ciężka praca, ale też poświęcenie. Dlatego nie zaprzestaniemy naszych starań w tym, żeby zwiększać bezpieczeństwo Polaków oraz wspierać w tym druhów z jednostek straży pożarnej – powiedziała minister Anna Krupka.
Otrzymany sprzęt przyczyni się do podniesienia poziomu operacyjności jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurozwękach poprzez możliwość niesienia profesjonalnej pomocy osobom znajdującym się w potrzebie. Nowa motopompa szlamowa dzięki swojej wydajności (1600 l/min) ułatwi walkę ze skutkami nawałnic i powodzi, a także zapewni bardzo sprawną pracę strażakom. Jak podkreślano jest to najmocniejsza z dostępnych na rynku pomp. Natomiast otrzymana deska ortopedyczna posłuży do bezpiecznego transportu z miejsca zdarzenia osób poszkodowanych, u których podejrzewa się urazy kręgosłupa, miednicy lub poważne urazy wielonarządowe. Deska ta doskonale sprawdzi się przy przeprowadzaniu akcji ratunkowej lub ewakuacyjnej.
– O skuteczności akcji ratowniczych niejednokrotnie decyduje sprzęt, którym strażacy się posługują. To podstawa bezpiecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Z uwagi, że w elektrowni jako priorytet traktujemy bezpieczeństwo, doskonale rozumiemy potrzeby strażaków, którzy w dzień, w nocy, o każdej porze stoją na straży życia, zdrowia i dobytku mieszkańców naszego regionu. Są w pełnej gotowości także dla Elektrowni Połaniec i wszystkich spółek GK Enea, wspierają nas w różnych akcjach, zarówno tych o charakterze ratunkowym czy ochronnym przed powodzią, jak również w wielu akcjach społecznych – powiedziała Agnieszka Wojdan, prezes Enei Połaniec.
Obecnie w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurozwękach jest 45 aktywnie działających strażaków, którzy najczęściej dysponowani są do pożarów traw i lasów, akcji poszukiwawczych, podtopień oraz wypadków i zabezpieczania terenów wodnych, ponieważ dysponują łodzią ratowniczą. Jak potwierdzają zgodnie strażacy pompa szlamowa i deska ratownicza znacznie usprawnią ich działania.
– Motopompa oraz deska ratownicza, które otrzymaliśmy, bez wątpienia przyczynią się do zapewnienia w większym stopniu bezpieczeństwa mieszkańcom, a strażakom do bardziej profesjonalnego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Nie byłoby tego sprzętu, gdyby nie ludzie dobrej woli. Dlatego też w imieniu Zarządu i wszystkich druhów OSP w Kurozwękach składam podziękowania naszemu wyjątkowemu darczyńcy – Enei, bez wsparcia której nie udałoby się w tak szybkim czasie pozyskać tak ważny i niezbędny dla nas sprzęt. Dziękuję również obecnej tutaj pani minister, która stale wspiera jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych – powiedział Marcin Kluszczyński, prezes zarządu OSP w Kurozwękach.
W konferencji prasowej udział wzięli także: starosta powiatu staszowskiego Józef Żółciak, burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć, radni powiatu staszowskiego, a także przedstawiciele świętokrzyskiej komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach oraz powiatowej PSP w Staszowie.
Enea Elektrownia Połaniec od wielu lat współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu staszowskiego. W ostatnim czasie, za pośrednictwem Fundacji Enea, spółka przekazała połanieckim strażakom defibrylator AED oraz torbę medyczną PSP R1 z wyposażeniem. W poprzednich latach druhowie otrzymali od Enei nową łódź ratowniczą oraz pojazd typu Quad, dzięki którym znacznie poprawiła się skuteczność prowadzonych akcji ratowniczych na okolicznych akwenach wodnych, a także w ich pobliżu, tym samym zwiększając poziom bezpieczeństwa mieszkańców tej części regionu.