Nowy numer 47/2022 Archiwum

Nisko. Si Senior

Pod takim hasłem odbył się dziś w auli Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nisku Dzień Seniora.

W gminie Nisko mieszka około 2,6 tys. osób, które przekroczyły 60 rok życia. To prawie jedna czwarta całej populacji tej gminy.

Nisko. Si Senior

- Gmina Nisko otrzymała dziś świadectwo potwierdzające, iż nasz samorząd jest przyjazny seniorom. Przede wszystkim próbujemy zaktywizować tę pokaźną grupę mieszkańców. Mamy na przykład Dom Dziennego Pobytu Seniora. Wkrótce powołamy do życia Miejską Radę Seniora. Chcemy bowiem wykorzystać ich życiową mądrość i doświadczenie - powiedział burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.

Nisko. Si Senior

Certyfikat potwierdzający, iż gmina Nisko jest przyjazna seniorom niżańskiemu samorządowi przyznało Stowarzyszenie „Manko”.

Nisko. Si Senior

- Obecnie realizujemy dwa projekty: „Gmina przyjazna seniorom” i  „Ogólnopolska karta seniora”. Kartę, bezpłatnie, może otrzymać każda osoba, która skończyła 60 lat. Uprawnia ona do korzystania z ponad 3 tys. punktów, które udzielają zniżek dla seniorów. Zniżki te dotyczą na przykład korzystania ze znanych uzdrowisk, jak Busko Zdrój, Ciechocinek czy Nałęczów, ośrodków kultury, które przystąpiły do projektu „Gmina przyjazna seniorom”, sklepów spożywczych czy zakładów fryzjerskich. Punkty te wybierają sami seniorzy. Jeśli chodzi o karty, w całej Polsce wydano ich ponad 520 tysięcy- dodał Marek Pilch, prezes tego stowarzyszenia.

Nisko. Si Senior

Większość uczestników Dnia Seniora w NCK „Sokół” należy do miejscowego Klubu Seniora.

Nisko. Si Senior

- Obecnie do naszego klubu należy około 100 osób, w tym połowa to aktywni członkowie, biorący udział we wszystkich zajęciach. Spotykamy się raz w tygodniu, w środy. Ustalamy wtedy plan działania na najbliższy czas. Często jeździmy na wycieczki, które organizuje dla nas Niżańskie Centrum Rozwoju. We wtorki mamy zajęcie z chóralnego śpiewu, uczymy się j. angielskiego, mamy zajęcia z wytarzania biżuterii, organizujemy także potańcówki oraz gimnastykę dla pań – wylicza Teresa Ryczko, pełniąca obowiązki prezesa niżańskiego Klubu Seniora.

Nisko. Si Senior

Jedną z członkiń klubu jest Władysława Tutka, mieszkanka Zarzecza w gminie Nisko.

- Jestem aktywnym seniorem. Często korzystam z zajęć w Domu Dziennego Pobytu Seniora. W ogóle się nie nudzę: spacerujemy, jeździmy na rowerach. Co dzień jest coś nowego. Jeżeli człowiek jest między ludźmi, to od razu lepiej się czuje. Teraz tylko zajmuję się sobą i wnukami - wyznała seniorka z Zarzecza.

Nisko. Si Senior

Podczas Dnia Seniora zaprezentował się chór „Echo”, reprezentujący Klub Seniora w Nisku. Teatr „Kontynuacja” zaś wystąpił zaś ze spektaklem „Letni dzień”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac rękodzieła artystycznego Alfredy Przybyło oraz obrazów Michała Potaczały.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy